banner30

banner29

Ali Erbaş'tan 'Ilımlı İslam' tepkisi

Avrupa Müslümanlar Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İslam’ın önüne çeşitli sıfatlar konulmasına dair konuştu.

Gündem 03.01.2019, 12:37 03.01.2019, 12:50
Ali Erbaş'tan 'Ilımlı İslam' tepkisi

Diyanet İşleri Başkanlığının Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliği ile düzenlediği 2. Avrupa Müslümanlar Buluşması Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Almanya’nın Köln şehrinde başladı.

“GEREKSİZ VE BEYHUDE BİR ÇABADIR”

Avrupa Müslümanlar Buluşması’nın açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı. Açılış konuşmasında dikkat çeken ifadeler kullanan Erbaş, İslam’ın Avrupa İslam’ı, Fransa İslam’ı, ılımlı İslam gibi coğrafi ya da kültürel sıfatlarla konuşulmasının gereksiz ve beyhude bir çaba olduğunu belirtti.

İslam’ın dünyanın her yerinde aynı evrensel değerleri savunan ve yaşatmaya çalışan bir barış dini olduğunu vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Avrupa İslam’ı, Fransa İslam’ı, ılımlı İslam vb. coğrafi ya da kültürel sıfatlarla İslam’ın konuşulması gereksiz ve beyhude bir çabadır. Bunun yerine İslam’ın doğru anlaşılması ve hayata daha çok değer ve güzellik katması için çalışmak ve bu yönde çabalara destek olmak en doğru yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

“Avrupa İslam’ı, Fransa İslam’ı, ılımlı İslam vb. coğrafi ya da kültürel sıfatlarla İslam’ın konuşulması gereksiz ve beyhude bir çabadır. Bunun yerine İslam’ın doğru anlaşılması ve hayata daha çok değer ve güzellik katması için çalışmak ve bu yönde çabalara destek olmak en doğru yaklaşımdır”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş

“SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ”

Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen 2. Avrupa Müslümanlar Buluşması’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Avrupa’da artan İslam düşmanlığı konusunu da değerlendirdi.

İslamofobi’nin, İslam düşmanlığına dönüşerek fiili bir boyut kazanmaya başladığının görüldüğüne dikkat çeken Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

“Son yıllarda Avrupa’da artan ırk eksenli akımlar, İslam karşıtı söylem ve eylemler Avrupa’nın çok kültürlülüğünü, birlikte yaşama hukukunu, barış ve huzurunu tehdit etmektedir. Özellikle zaman zaman endişe verici boyutlara ulaşan ırkçılık, sosyal dışlama, ötekileştirme, yabancı düşmanlığı, camilere ve mescitlere saldırılar vb. ayrımcılığa dayalı söylem ve uygulamalar, insan hayatını ve onurunu hiçe saymakta, hareket ve özgürlük alanlarını giderek daraltmakta, haklarını kısıtlamakta, sosyal ve kültürel kurumları işlevsiz hale getirmekte, insanlığın ortak ahlâki ve vicdani değerlerini tahrip etmektedir. Bu durum, insanlığın iyiliğe ve geleceğe dair ümitlerini de azaltmaktadır. Dolayısıyla her türlü insani hak ve temel özgürlüklerin uluslararası anlaşmalarla teminat altına alındığı günümüzde, söz konusu alanlarda ihmal, istismar, ihlal ve saldırılar, medeni dünya adına kabul ve izah edilemez”

3 gün sürecek programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Avrupa’da Müslümanların oluşturduğu sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve akademisyenler katılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?