banner29

Amerika 'Orkid' markasıyla Türkiye'yi hedef aldı!

ABD menşeili P&G'ye ait Orkid firmasının Türkiye'yı hedef alan reklam filmi tepkilere neden oldu. Türkiye'ye karşı savaşını ekonomik alanda da sürdüren ABD, bu kez kendi ürünlerini kullanarak karalama kampanyasına başladı.

Gündem 24.10.2019, 19:25 24.10.2019, 20:08

Türkiye'nin "kadınlara şiddet, ayrımcılık, adaletsizlik uygulanan toplum" sözleriyle damgalandığı videoda, Türk insanı topyekün "kadın düşmanı" olarak gösterildi. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ABD, dünyada tecavüz ve çocuk evliliği konusunda zirvede, kadın cinayetlerinde ise 10. Sırada. Buna rağmen şirket, reklam filmini sadece Türkiye’de yayınlayarak Türkiye düşmanlığı yaptı.

TGB: TÜRKİYE KARŞITI PROPAGANDA

Konuyla alakalı Türkiye Gençlik Birliği (TGB) sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada "ABD'li P&G firmasının Türkiye ürünü olan Orkid pedleri için hazırladığı İngilizce video, bir reklam değil, açıkça bir kara propagandadır." dendi.

TÜRKİYE 3. DÜNYA ÜLKESİ GİBİ GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Orkid markası, Türkiye'de pedlerin gazete kağıdına sarılarak satıldığını iddia eden bir reklam yayınladı. Kadın haklarını istismar eden reklam tartışmalara neden oldu. Sosyal medyada reklama tepki gösteren pek çok kişi, 'Türkiye'yi 3. dünya ülkesi gibi gösterme çabası' yorumunda bulundu.

ABD'li şirketin yaptığı reklam çalışmasında amacının, kadınların çektiği sıkıntıları dile getirmek olmadığı, verilerin diliyle kolayca anlaşılıyor. Bu reklamı kadın cinayeti vakasında oransal olarak Türkiye'nin 4 katı olan ABD'de de yapabilirdi. ABD'de ve diğer Avrupa ülkelerinde yayınlanmaması amaçlarını ele vermekte.

AÇIK BİR ŞEKİLDE TÜRKİYE HEDEF ALINDI

İngilizce yayınlanan reklamda ped paketi, tecavüz haberleri ve kadına şiddet haberleri ile dolu bir gazete sayfasına sarılıyor. Yayınlanan Orkid reklamına hem destek verenler hem de tepki gösterenler oldu. Tepki gösterenler Türkiye pedlerin gazete paketine sarılı olarak satılmadığını söyledi. Kimileri reklamda Türkiye'nin aşağılandığını belirtti.

ORKİD ÜZERİNDEN TÜRKİYE'Yİ KARALADILAR

Türkiye'ye karşı her alanda faaliyet gösteren ABD, ekonomik dayatmalarının yanı sıra bünyesinde bulunan uluslararası markaları da kullanarak Türkiye'yi hedef alıyor. Türkiye'yi karalayan çalışmalara imza atan ABD menşeili P&G'ye ait Orkid markası bu kampanyanın bir parçası oldu.

Yorumlar (3)
tugo 2 yıl önce
...bunları vatanda reyonlarına istifleyenlere yazıklar olsun...
Tolga 2 yıl önce
Orkid içinde kullanilan kanserojen maddeler nedeniyle kısırlık yapıyor Türkiye reklamı yapana kadar ...keşke bunu cozseler
Tolga demirci 2 yıl önce
Ingilizce yapmalari niyeti gosteriyor ..
amac Turkiyedeki ticari musteri degil ...
.siyasi reklam gibi
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?