Anglosakson ne demek? Anglosaksonlar kimdir?

Anglosakson kelimesi sık sık duyduğumuz kelimelerden olmasına rağmen birçoğumuz anlamını yahut kökünün nereye dayandığını bilmiyoruz. İşte, "Anglosakson Nedir? Anglosakson ne demek? Anglosaksonlar Kimdir?" sorularının cevapları...

Anglosakson ne demek? Anglosaksonlar kimdir?

5. ve 6. yüzyıllarda Roma'lı askerlerin İngiltere'den ayrılmasının ardından adaya yerleşen Germen asıllı Angl, Saks ve Jut kabilelerine genel olarak Anglosaksonlar adı verilir.


Bu kabileler bugünkü İngiliz ulusunun çekirdeğini oluşturmuştur. İngiltere'ye ilk gelenler Jut kabilesiydi. Jut kabilesi, Danimarka'nın Jutland yarımadasından geldi. Adanın yerlileri olan Britonlar'ın baş düşmanları İskoçları yenmelerine yardımcı olduktan sonra Britonlar’a karşı da savaş açıp adanın Kent, Wight adası ve Hampshire bölümlerini ele geçirdiler. Jutlar'ın bu başarısını gören diğer kuzeyli komşuları Saksonlar da adaya gelip güney İngiltere'yi aldılar. Angllar ise orta ve kuzey İngiltere ile İskoçya'nın güneyine yerleştiler.
 

Anglosaksonlar İngiltere'ye yerleştikten sonra küçük küçük krallıklar kurdular. Bu krallıkları 830 yılında Wesse Kralı Egbert birleştirmek istedi. Öbür krallıkları zorla kendine bağladı. Büyük Alfred de 878'de Danimarka'dan gelen saldırıları durdurdu. O da İngiltere'yi birleştirmek için büyük çaba gösterdi. Ondan sonra gelen krallar, Büyük Britanya Kralı sanını taşıdılar.

Anglosakson adıyla anılan Germen boyları, Britanya adasına ilk yerleştikleri zaman puta tapıyorlardı. Ancak VI. yüzyılın sonlarına doğru Hıristiyanlığı kabul ettiler. Anglosaksonlar, 1154 yılma kadar Anglosakson dili denilen bir dil kullanıyorlardı. Bu dil, Germen dillerinin batı kolunun aşağı bölümünde kullanılan bir dildi. Anglosaksonlar, kendilerine göre bir hukuk sistemi de kurmuşlardı. Buna göre para cezaları, hapis cezalarından fazlaydı. Ağır suçlar için ölüm cezası da uygulanıyordu. Bu sistem, V. - VIII. yüzyıllarda yaşayan kralların uyguladığı esaslara dayanıyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5