banner5

banner29

Arapça Tabelalar İndirildi mi? Gerçek Ne?

''Adana Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri Arapça tabelaları söktü!'' şeklinde medyaya servis edilen haberin detaylarına ulaştık! Aslında gerçek ne? Arapça tabelalar hedef mi alındı? Yoksa başka şeyler mi söz konusu? İşte detaylar...

Gündem 23.02.2019, 16:02 23.02.2019, 21:20
Arapça Tabelalar İndirildi mi? Gerçek Ne?

HABERVAKTİ-ÖZEL

Bazı haber ajanslarının yayınladığı haberi servis eden ulusal gazeteler:  "ARAPÇA TABELALAR İNDİRİLDİ! başlığıyla; Adana Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı zabıta ekiplerince Türkçe'nin korunması kanununa istinaden ve yoğun ihbarlar nedeniyle operasyon düzenlendi. Kent genelinde çoğunluğu Suriyelilere ait iş yerlerindeki Arapça yazılmış yabancı tabela, afiş ve posterler söküldü." gibi ifadelerle yayınladılar. Haber bununla kalmayıp bir de bunun üzerine bazı etkili twitter hesaplarının da furyaya katılmasıyla gündeme gelen haber, iktidara yönelik bir operasyona dönüştürülmeye başlandı!

İŞİN ASLI NEDİR?

Habervakti.com'un masa başı habercilik yapmayarak kamuoyuna yansıyan iddiaları manipülasyona fırsat vermeden araştırma prensibi gereği söz konusu iddialar ile alakalı yetkililere ulaşarak servis edilen haber hakkında ki gerçeğe ulaştık. Kendilerine ulaştığımız yetkililer; "Zabıtaların genel kontrolünde yapılan incelemede bir iş yerinin vergisini ödemediği tespit edilip bu iş yerinin tabelası sökülmüştür. Söz konusu iddiaların aksine bir tane tabela indirilmiş onun da indirilme sebebi tüm uyarılara rağmen tabela vergisinin esnafın ödemediğinden dolayı gerçekleşmiştir. Söz konusu iddiaların tabelarının Arapça olduğundan dolayı indirildiği iddiası külliyen yalandır.Söz konusu durum kayyumun takibindedir.''

GERÇEK: Zabıta ekipleri kent genelinde rutin vergi kontrolü düzenledi. Yapılan incelemelerde kanun gereği tabela vergisi ödemeyen iş yerlerinin tabelaları  ve posterleri söküldü. 

Tüzüğe göre yabancı uyruklu işletmeciler veya Türk vatandaşı olan işletmeciler Türkiye'nin her bölgesinde uygulanan reklam vergisine tabidir. Ödemeyenler önce uyarılır, ücret ödenmezse tabelaları kaldırılır. Her ticari kuruluş geçerli bir kuraldır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?