banner30

banner29

Atakan Kayalar ailesini dava edebilir

Sosyal medyada, okuduğu felsefe kitaplarıyla ilgili yaptığı yorumlarla gündeme gelen Atakan Kayalar ile ilgili değerlendirmede bulunan sosyal medya hukuku uzmanı Rıdvan Yıldız, Atakan'ın ilerleyen yıllarda ailesini dava edebileceğini belirtti.

Gündem 24.02.2020, 18:07
Atakan Kayalar ailesini dava edebilir

Son günlerde okuduğu kitaplarla gündeme gelen 10 yaşındaki Atakan Kayalar ile ilgili sosyal medyada olumlu yorumların dışında olumsuz yorumlar da ortaya çıktı.

Hukuki suç teşkil ediyor

Bu durum Atakan açısından bazı riskleri de beraberinde getirdi. Sosyal Medya’da Atakan’ın adına birçok sosyal medya hesabı da açıldı. Yaşanan sürecin Atakan’ın psikolojisi üzerinde yaratabileceği etkiler olduğu gibi aşırı olumsuz yorumlar hukuki olarak suç da teşkil ediyor.

Ailesi tedbirler almalı

Konuyu değerlendiren Sınırsız Yeni Dünyanın Sınırları Sosyal Medyada Hukuk kitabının yazarı Av. Rıdvan Yıldız, Atakan Kayalar’ın sosyal medya malzemesi olması noktasında ailenin de tedbirler alması gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle devam ettirdi:

Aile bu konuda ihmal göstermeye devam ettiği durumlarda devletin hukuki tedbirler alması söz konusu olabilir. Yakın dönemde blogger anneler konusunda bu durum tartışılmıştı. Bu şekilde çocuğun korunmamasının dava konusu olduğu, devletin de çocuğun hakları için harekete geçtiği durumlar ortaya çıkmıştır. Burada da ailenin yeterli önlemleri almaması durumunda devletin harekete geçmesi söz konusu olabilir.

Psikolojisini olumsuz etkiliyor

Atakan’ın rating kaygısıyla sosyal medya malzemesine dönüştürülmesinin ve magazinel, siyasi polemiklere muhatap olmasının psikolojisini olumsuz etkilemesi durumunda ailenin çocuğa karşı görevlerini ihmal etmiş olacağını belirten Yıldız, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Aile, burada ihmal gösterdiği takdirde TCK 233 ‘Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ hükmü çerçevesinde suç işlemiş dahi olabilir.”

Independent Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?