banner30

banner29

'Atatürk ilah değildir' diyen öğrencinin tutuklanmasına büyük tepki!

Edirne'de 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri sırasında Gazi Mustafa Kemal aleyhinde sarf ettiği "Atatürk ilah değildir!" sözleri nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan üniversite öğrencisi Emine Şahin (21), 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklandı.

Gündem 11.11.2018, 21:51 11.11.2018, 23:03
'Atatürk ilah değildir' diyen öğrencinin tutuklanmasına büyük tepki!

Edirne'de 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri sırasında Atatürk aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle polis tarafından gözaltına alınan üniversite öğrencisi Emine Şahin (21), 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklandı.

Edirne'deki törenlerde, tören alanının yanından geçen Emine Şahin, "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" diye bağırmaya başladı.

Polis ekiplerince tören alanından uzaklaştırılarak üzeri ve çantası aranan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Şahin, daha sonra 'Atatürk'e hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Anma töreninde, Atatürke hakaretten gözaltına alınan üniversite öğrencisi tutuklandı.

Pişman değilim

Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan Emine Şahin, pişman olmadığını Atatürk'ü bu şekilde anmanın dinine aykırı olduğunu savunarak tören alanına da bilerek geldiğini söyledi.

Geceyi gözaltında geçiren Şahin, işlemlerinin ardından Edirne Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan Emine Şahin, 'Atatürk hatırasına alenen hakaret' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. dha

Ben de #AtatürkİlahDegildir diyorum hadi gelin beni de tutuklayın

Şahin'in tutuklanması sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. #AtatürkİlahDegildir etiketi üzerinden gösterilen tepkilerden bazıları şöyle:

Eyüp Gökhan Özekin: 21 yaşında kız, tıp fakültesi öğrencisi, "Atatürk ilah değildir" demiş. Önce gözaltına alındı. Sonra mahkemeye çıkartıldı. "Pişman mısın" diye sormuşlar, "değilim" deyince tutuklamışlar. Şimdi hapiste.
Ben de #AtatürkİlahDegildir diyorum. Ben de pişman değilim.
Haydi bakalım...

Adem Özköse: Edirne'de tıp fakültesi öğrencisi "Atatürk ilah değildir" dediği için mahkeme tarafından tutuklanmış. 
Ben de tutuklanan kardeşimin suçunu işliyorum ve #AtatürkİlahDeğildir diyorum. 
Hodri meydan!

Ersin Çelik: Ülkede #AtatürkİlahDeğildir demek suç kapsamına giriyorsa bu hukuk sisteminde her şey mümkün demektir. 28 Şubat’ta da benzer hukuki yorumlar yapılarak insanlar linç ve mahkum edildi. Görünen o ki sistemde değişen bir şey yok. Siyasi irade biraz “esneyince” neler olacağını gördük. 

Cemile Bayraktar: Normalde “Atatürk İlah değildir” demem ancak bir kız öğrenci bunu dediği için tutuklanıyorsa tüm varlığımla ona destek vermek için; #AtatürkİlahDeğildir hadi gelin beni de tutuklayın. Kız provokatör, yok öyle, yok vs vs olayına hiç girmeyeceğim, yıl 2018 hâlâ Kemalist baskı var

Hüseyin Yılmaz: Bilmiyordum, meğerse Atatürk birilerinin ilahı imiş, özür dilerim deyip kurtulsun! #AtatürkİlahDeğildir 
#AtatürkİlahDeğildir dediği için bir üniversite öğrencisinin tutuklanıyor oabilmesi ülkenin tımarhaneye döndüğünün resmidir. Utanç verici bir vaziyet.

Mustafa Armağan: "Atatürk ilah değildir" diyen birini "Atatürk'e hakaret"ten tutuklayamazsınız. Tutuklarsanız bu, sizin onu 'ilah' kabul ettiğiniz manasına gelir.

Medyada 'Atatürk ilah değildir' ifadesi ile güğndeme gelen Emine Şahin (21) ifadesinde  'Atatürk ilah değildir'  cümlesini hiç kullanmadı.

Yorumlar (6)
adem 3 yıl önce
Eğer Atatürk ilah ise, TCK maddelerine Atatürk ilah'tır ve Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ona tapınmalıdır maddesini eklesinler bilelim..Yoksa bu kadını hapse atmak, ne akla, ne vicdana nede adalete sığan bir hareket değildir..Kanunlarımızıda Atatürk'ün ilah olmadıgı yazıyor diye biliyorum öyleyse , bu kadını hapse atan savcı ve hakim tutuklanmalıdır. Kanunları keyfe keder kullanmanın suç oldugunu bilelim ve idrak edelim diye tüm Türkiye'ye adalet bakanlığı bunu göstermek zorundadır.
murat 3 yıl önce
1-Bence eksik söylemiş. İlah edinenler var. 2-Allah'ın kanunları var : Doğru. 3-Atatürk ? Batının kanunlarını getirdi : Doğru . Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Emine kardeşimizin yanındayız. HELAL OLSUN
Selçuklu 3 yıl önce
Hastahane basan futbolcuyu kız arkadaşını döven sanatçıyı hatta devlet düşmanı vekilleri bırak sıradan bir hakaret içermeyen söze mahkumiyet ver bu cezayı veren hakim görevden emslekten ihraç edilse yeridir adalet bitmiş yazık
Muslim 3 yıl önce
Tutuklandığında göre demek ki Atatürk ilahmış!!!
yuuksel 3 yıl önce
kadir mısıroğlu "türkiye açık hava tımarhanesi" diyor üstad haklı valla
siz bitaraflarınızı da yırtsanız bu işlerin son noktası belli engelleyemezsiniz
"zalike takdirul azizil alim"
iyi olmuş 12 ay önce
inş çıkamaz
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?