Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye 'Ayasofya' tehdidi!

"AB Konseyi, Türkiye'nin bu kadar simgesel bir anıtı camiye geri dönüştürme kararını kınamaktadır" açıklamasını yapan Borrell, birliğin dışişleri bakanlarının, Türkiye'nin kararı acilen gözden geçirmesi ve karardan geri dönmesine yönelik çağrısını aktardı.

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye 'Ayasofya' tehdidi!

AB dışişleri bakanları, Fransa'nın daha önce Doğu Akdeniz/Libya gerilimi nedeniyle talep ettiği Türkiye hakkındaki özel toplantıyı düzenledi.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, gündemine Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptalinin de eklendiği dışişleri bakanları toplantısıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Borrell, "Önemli bir mesele de Ayasofya'ydı. AB Konseyi, Türkiye'nin bu kadar simgesel bir anıtı camiye geri dönüştürme kararını kınamaktadır. Bu karar kaçınılmaz olarak güvensizliği körükleyecek, dini topluluklar arasında yeniden bölünmeyi teşvik edecek ve bizim diyalog ve işbirliği çabalarımıza zarar verecek" dedi. 

AB Yüksek Temsilcisi, birliğin dışişleri bakanlarının, 'Türkiye'nin kararı acilen gözden geçirmesi ve kararı tersine çevirmesi için çağrı yapma fikrini desteklediklerini' duyurdu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
tugo
tugo - 3 hafta Önce

...hava gazı... hiç bir şekilde dini topluluklar arasında yeniden bölünmeyi teşvik etmeyeceki zira birleşmemiş dini topluluklar bölünemez... burası camiydi, müze oldu, imdi tekrar cami oluyor, size ne? Ayrıca sizin tüm tehditleriniz tekrar ediyorum hava gazıdır. İmdiye kadar hangi tehdidi savurduysanız, ters tepki yapıp, kendi bacağınıza kurşun sıkmış oldunuz... siz bir noktayı daima gözden kaçırıyorsunuz: Allah var...ve o mü'minlerle beraberdir...

SIRADAKİ HABER

banner5