banner29

Avrupa'da İbadethaneler kapatılıyor! Laiklik sonlarını getirecek...

İsveç'te bir bir kapatıldıkları için hızla azalan kiliseler ülkede yaşayan Hristiyanları tedirgin ederken, yetkililer kiliselerin kapanmasına sebep olarak üye sayılarının azalmasını gösteriyor.

Gündem 25.12.2019, 18:25 25.12.2019, 18:39
Avrupa'da İbadethaneler kapatılıyor! Laiklik sonlarını getirecek...

İsveç'te ibadetçilerin azalması, inanç kaybı, kentsel alanlara taşınma ve kilise fonlarının daralması sebepleri ile Hristiyanların ibadethaneleri birer birer kapanıyor. İsveç ulusal yayın kuruluşu SVT'nin aktardığı bilgilere göre; 2000-2018 yılları arasında, çoğu Harnösand'ın kuzey piskoposunda bulunan toplam 104 kilise hizmet dışı bırakıldı. 2018 yılı ise on kilise ile kiliselerin en yoğun kapandığı yıl oldu.

İsveç Kilisesi içindeki kültürel mirastan sorumlu Markus Dahlberg, her kapanan kilisenin Hristiyan toplumda öfkeye neden olduğunu ifade ederken, kiliseleri kapatmaktan başka seçenekleri kalmadığında bu adımları attıklarını söyledi.
,
Dahlberg, kapatılan kiliselere ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu uzun süredir hep birlikte yaşayarak kabul etmeye çalıştığımız bir durum. Kilise yönetimi İsveç Kilisesi'nin ana görevi olamaz. Yine de kiliselerin kapatılmaması için elimizden geleni yapıyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?