banner30

banner29

Avrupa’dan Yunanistan’ı üzecek açıklama: Biz yapmadık

AB'nin isteği üzerine Sevilla Üniversitesi'nde hazırlandığı öne sürülen Sevilla Haritası'nın AB tarafından hazırlatılmadığı açıklandı.

Gündem 04.09.2020, 23:35
Avrupa’dan Yunanistan’ı üzecek açıklama: Biz yapmadık

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, AB'nin isteği üzerine Sevilla Üniversitesi'nde hazırlandığı öne sürülen Sevilla Haritası'nın AB tarafından hazırlatılmadığını açıkladı.

Euronews’in haberine göre, AB yetkilisi, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kıta sahanlığı sorununda sık sık gündeme gelen ve Türkiye’nin karşı çıkılan Sevilla Haritası'na ilişkin Euronews'e konuştu.

Yetkili, Avrupa Komisyonu'nun Sevilla Üniversitesi'ne herhangi bir harita çalışması yaptırmadığını belirtti. Açıklamada, kurumlar tarafından hazırlatılan dış raporların AB'nin resmi belgeleri olmadığı ve bunların AB için yasal ve siyasi bir değer taşımadığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Deniz sınırlarının belirlenmesi ve buradaki kaynakların kullanılmasına ilişkin meseleler, uluslararası hukuka uygun olarak ve iyi komşuluk ilişkileri ilkesi doğrultusunda, yalnızca iyi niyetle, diyalog ve müzakere yoluyla ele alınabilir" ifadeleri kullanıldı.

SEVİLLA HARİTASI NEDİR

İspanya’nın Sevilla Üniversitesi'nden Profesör Juan Luis Suarez de Vivero tarafından hazırlanan haritada, Güney Kıbrıs'ın ilan ettiği ‘münhasır ekonomik bölge’nin sınırları AB'nin resmi sınırları olarak kabul ediliyor.

Yunanistan'ın haritada hak iddia ettiği yer, Türkiye'nin kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesini içerisinde kalıyor.

Harita Yunanistan’ın tezlerine uygun şekilde hazırlanırken, Doğu Akdeniz’e en fazla kıta uzunluğu bulunan Türkiye için sadece Antalya Körfezi açıklarında küçük bir alan olarak gösteriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?