banner29

Avustralya'da sel felaketi Kuran'daki o ayeti akıllara getirdi!

Aylardır söndürülemeyen yangınlarla mücadele eden Avustralya'da bir yandan da sel ve yağmur yaşamı olumsuz etkiliyor. Queensland eyaletindeki yağışların yüz yılda bir görüldüğü belirtiliyor.

Gündem 20.01.2020, 16:48
Avustralya'da sel felaketi Kuran'daki o ayeti akıllara getirdi!

Şiddetli yağmur ve sel Avustralya’nın doğu kıyılarındaki Queensland eyaletinde hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Bu tür şiddetli yağmurların yüz yılda bir görüldüğünü belirten portal, kötü hava koşulları nedeniyle birçok yolun ulaşıma kapandığı, eyaletin güneydoğusundaki kentlerde bulunan parkların kapalı olduğu ve insanların sular altında kalan yollarda botlarla hareket etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Queensland meteoroloji servisi, yağmurun durduğunu ancak şiddetli yağış riskinin devam ettiğini bildirdi.

Avustralya'nın bir tarafı yangınla diğer bir tarafı sel ve yağmurla mücadele ediyor.

Öte yandan, orman yangınlarının devam ettiği komşu eyaletler Yeni Güney Galler ve Victoria’da birçok bölgenin elektriksiz kaldığı ve binlerce kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Avustralya genelinde yangınlar nedeniyle şimdiye kadar 10 milyon hektara yakın alan zarar gördü, 2 bini aşkın ev kül oldu, yarım milyar civarında hayvan da öldü.

Bazı bölgelerinde 'felaket durumu' ilan edilen ülkede eylül ayından beri devam eden yangınlar nedeniyle en az 27 kişi hayatını kaybetti.

KURAN'DAKİ O AYET AKILLARA GELDİ

Ülke yetkilileri yakın zamanda çok su tükettiği ve kuraklığa sebep olduğu gerekçesiyle 5 bin devenin katledilmesi talimatını vermişti. Avustralya'da uzun süredir devam eden yangınlar ve 100 yılda bir görülen şiddetli yağmur ve dolu felaketlerini sosyal medya kullanıcıları Kur'an-ı Kerim'de geçen şu Aye-ti Kerime'lerle yorumladı:

“Ey kavmim! İşte size mûcize olarak Allah’ın gönderdiği deve. Onu bırakın Allah’ın mülkünde otlasın. Ona kötülük etmeyin; sonra sizi, yaklaşan bir azap yakalar." Hud Suresi 64-65

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?