banner29

Ayasofya Camii önünde büyük yoğunluk!

Ayasofya'nın ibadete açılması ve yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi kararı çok sayıda vatandaş burada toplandı. Ayasofya ile selfie çeken vatandaşlar, karar sonrası okunan ilk ezanı da videoya aldı.

Gündem 10.07.2020, 19:52
Ayasofya Camii önünde büyük yoğunluk!

Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra vatandaşların bekleyişini sürdürdüğü tarihi Ayasofya Meydanı'nda toplanan yaklaşık 250 kişilik grup, Ayasofya'nın ibadete açılması kararını burada karşıladı.

Ellerinde Türk bayrakları ile 'Allahuekber' sloganları atan vatandaşlar, zaman zaman Ayasofya ile özçekim yaptı. Ayrıca, Sultanahmet Camii ile Ayasofya'dan okunan ezan vatandaşlar tarafından telefonlarla kaydedildi.

MİL-SEN Konfederasyonu Genel Başkanı Mücahit Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tarihi güne şahitlik etmelerinden dolayı Allah'a binlerce kez şükrettiğini belirterek, "Çok uzun süredir bu karar bekleniyordu. 86 yıllık bir özlem vardı. 86 yıllık özlemin son bulması ve Ayasofya'nın cami olarak açılıyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Çok heyecanlı olduklarını, Danıştay kararı açıklanacağı için Ayasofya'da bulunmak istediklerini dile getiren Çelik, "Buranın cami olmasının özlemini duyan insanlar buradalar. Bütün arkadaşlarımız çok mutlu, huzurlu. Yetkililerimizden caminin ibadet yapılacak hale getirilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kararı destekleyen vatandaşlardan Güngör Zengin de Ayasofya'nın camiye dönmesinden mutluluk duyduğunu dile getirdi. Vatandaşların burada akşam namazı kılmaya hazırlandığı aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?