banner29

Ayşe Hümeyra Ökten kimdir?

Doktor Ayşe Hümeyra Ökten, 1925 yılı Ekim ayında Fatih Atikali’de dünyaya geldi.

Gündem 01.09.2020, 11:50 01.09.2020, 12:36

Doktor Ayşe Hümeyra Ökten, 1925 yılı Ekim ayında Fatih Atikali’de dünyaya geldi.

Babası Osmanlı dönemi ulema sınıfından müderris ve felsefe hocası, imam hatip mekteplerinin kurulmasında öncü Mahmud Celaleddin Ökten’dir. Okullarını birincilikle bitirerek 1949 yılında İstanbul Tıbbiyesi’nden mezun olur. Prof. Dr. Saadettin Ökten’in de ablası olan Dr. Ayşe Hümeyra Hanım, tesettürlü ilk doktor ve Cumhuriyet döneminde hacca giden ilk görevli doktor hanım olarak öncülük etmiştir. 1953 yılında Kızılay tarafından hacda görevlendirilmesinin ardından hayatı, İstanbul-Hicaz arasında geçmeye başlamıştır.

Cumhuriyet'in ilk yarıyılında tıp eğitimi alıp hekim olan Dr. Ayşe Hümeyra Ökten, mektepten mezun olduktan sonra bir süre Sarıyer Tüberküloz Savaş Dispanseri'nde çalıştı.

Ökten, henüz asistanken Kızılay'ın ilk bayan hekim misyonlusu olarak hacca gitti ve Medine'ye asıllaştırdığı bu yolculuktan sonra Suudi Arabistan'da oturma izni alarak, yaşamını orada yaşamaya karar verdi. Daha sonra babası da Medine'de oturma tutkusu dinleyince işinden istifa ederek, ailece Medine'ye yerleşti.

Görevi sebebiyle gittiği Medine'ye bağlanan Ökten, 1960'tan sonra dokuz ay Suudi Arabistan'da, üç ay İstanbul'da kalarak çalışmalarını sürdürdü.

Dr. Ökten, babasının etrafında yer alan ilim ve bilim dünyasından pek çok ehemmiyetli ad olan Mehmed Zahid Kotku, Babanzade Ahmed Naim, Mehmed Ali Ayni, Mahir İz, Nurettin Topçu gibi bir yarıyıla damgasını vurmuş ilim adamlarının yaşamına yakinen tanık oldu ve onların bilgisinden istifade etti.

Kendisini hastalarına adayan Ökten, yoğun iş yaşamı sebebiyle hastalarına yeterince zaman ayıramayacağı görüşüyle evlenmedi.

Ökten, 95 yaşında Medine'de yaşama veda etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?