banner29

Babacan'a büyük şok! O vekil partiye katılmaktan vazgeçti...

AK Parti'yi bölmek için Demokrasi ve Atılım Partisi'ni kuran Ali Babacan'ın partisine katılması beklenen MHP'den ayrılan bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, parti programındaki "Kürt sorunu" bölümü nedeniyle partiye katılmaktan vazgeçti.

Gündem 12.03.2020, 12:29
Babacan'a büyük şok! O vekil partiye katılmaktan vazgeçti...

Ali Babacan, Demokrasi ve Atılım Partisi'ni (DEVA) resmen kurdu ve dün kamuoyunun karşısına çıkarak programını anlattı.

Tanıtım toplantısında yanıt aranan sorulardan biri de şu anda İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile temsil edilen DEVA Partisi'nin parlamentoda grup kurmak için milletvekili transferine gidip gitmeyeceğiydi.

Grup kuracaklar mı?

Görüştüğümüz parti kurucuları, grup kurmanın kendileri için zor olmayacağını, bu potansiyelin şu anda mevcut olduğunu, ancak şimdilik grup kurmak için bir transfer girişimi içinde olmayacaklarını vurguladılar.

"Kürt sorunu" ayrılığı

BBC Türkçe'nin haberine göre, MHP'den ayrılan bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın da Babacan'ın partisi içinde yer alacağı konuşuluyordu.

Ancak Usta'nın parti programında da geniş yer verilen Kürt sorunu başta olmak üzere bazı konularda görüş ayrılığı nedeniyle partiye katılmaktan vazgeçtiği ifade edildi.

Parti programda Kürt sorunu başlığı altında şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin insan haklarına dayalı demokratik bir hukuk devleti olma konusundaki eksiklikleri, Kürt Sorunu'nun da kaynağında yatan temel faktördür. Uzun bir tarihi arka plana sahip olan bu sorun, iktisadi, siyasi ve insani açılardan pek çok olumsuz sonuç doğurmaktadır. Hayati önemi haiz bu konunun birçok boyutu bulunmakla beraber esasında bu sorun, Kürt vatandaşlarımızın demokratik hak, özgürlük ve eşit vatandaşlık taleplerinin karşılanmasıyla ilgilidir. Demokrasi ve Atılım Partisi olarak Kürt sorununu, vatandaşlarımıza güven temelinde siyasi kanalları açık tutarak, taleplerin rahatlıkla tartışılacağı demokratik zemini inşa ederek, özgürlük alanlarını genişleterek ve hukuku tahkim ederek çözeceğiz."

Yorumlar (1)
Günel 13 ay önce
Babaçan Neden Şokda Umarım Tez Şokdan Çıkarlar Onların Arkası Çok Sağlam Çebhe HDP İyi Parti Seadet Partisi Geleçek Partisi Hepsi Bir Birine Destek Şu Partilerin Koryuçuları Var Eger Olmasa İstediklerin Yapamazlar Türk Halkına Liderine Hakaret İstediklerin Söyleyiler Yapılar Vatan Millet Uğurlarında Deyil Türk Halkın Bayrağı MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN Resmi Lider Koltuğunda R.T.E Hakaret Koltuğda Oturan İnsana Çatmır Onu Temsil Eden Resme Bayrağa Çatır Ayıp Olsun Sizi Feto Amerka Yer Altı Yer Üstü Düşmenler Hepsi Arkanızda Türk Halkında Son Zamanlar Bütün Düşmenler Yer Altından Baş Kaldırıplar Onlar Baş Kaldıdı KİYAMET GÜNÜ Geldi Ayağları Kötü Onların Türk Halkı Belediyelleri Kayıp Etdi Deprem Oldu Kar Altında İnsanlar Kaldı Bir Günde 34 Şehid Verildi Allah Rehmet Etsin Çebhe Ne Yapdı Dünya Dağılır Babaçan Partiya Kurdun İsminde DEVA Koydun Ama İnsanlar Deva İlaç Kabul Edemir Umarım Partin Tez Zamanda Çökeçek Çünkü Partini Yanlış Zamanda Kurdun KİYAMET GÜNÜ Dünyanın Kapısın Döyür Babaçan Ne Yapaçağsan Erdoğan 2023 Çü İle Kader Türk Halkın Korusun Sonrası ALLAH KERİM
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?