banner29

BAE ajanı Muhammed Dahlan'ın 15 Temmuz'daki rolü!

İsmi pek bilinmemekle beraber aslında Ortadoğu'daki birçok taşın altından çıkan Muhammed Dahlan, Filistin asıllı fakat muhalif bir isimdir. Medyada da yer edinmiş olan Dahlan, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen ve Nilesat uydusundan yayın yapan 'El Gad' televizyonunun sahibidir.

Gündem 05.02.2020, 17:33 05.02.2020, 18:13
BAE ajanı Muhammed Dahlan'ın 15 Temmuz'daki rolü!

Ortadoğu'daki en gizemli isimlerden birisi olan Filistin asıllı Muhammed Dahlan,Türkiye'de de çeşitli çeteler ve örgütlerle ortaklaşa hareket etti. Bu çetelerden en bilindik olanı ise FETÖ...

FETULLAH GÜLEN'LE RÖPORTAJI

Fetullah Gülen ile röportaj yapan Mısır kanalının sahibi olarak Türkiye'de gündeme gelen Muhammed Dahlan'ın geçmişi de epeyce karanlık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir açıklamada, Gülen'in Mısır televizyonuna verdiği röportajdan bahsederken şu ifadeleri kullandı:

''Mısır'da bir televizyona röportaj vermiş ve aslında bu televizyonun arkasında da yine bir terörist var''

Filistinli muhalif lider Muhammed Dahlan, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen ve Nilesat uydusundan yayın yapan El Gad Televizyonu'nun sahibidir.

Geçmişte birçok karanlık olaya adı karışan Dahlan'a yönelik en büyük suçlamalardan biri Filistin lideri Mahmud Abbas'tan gelmişti.

Abbas, Mart 2014'te yaptığı açıklamada, Dahlan'ı, Yaser Arafat'ın ölümünden sorumlu tutmuştu.

2004 yılında Paris'teki bir hastanede hayatını kaybeden Arafat'ın şüpheli ölümünde Dahlan'ın parmağı olduğunu iddia eden Abbas, Dahlan'ın altı El Fetih üyesinin öldürülmesi ve yüklü miktarda paranın kaybolmasında da rol oynadığını belirtmişti.

Abbas ayrıca, Dahlan'ın 2000 yılındaki Camp David zirvesinde İsrail ve ABD ile işbirliği yaparak Filistin'in müzakere masasındaki elini zayıflattığını öne sürmüştü.

15 TEMMUZ'DA ARACILIK YAPMIŞ!

İngiliz The Guardian gazetesinin eski editörü David Hearst ise Dahlan'ı, 15 Temmuz darbe girişiminde aracılıkla suçlamıştı. Hearst'ın, genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Middle East Eye haber sitesinde Dahlan'la ilgili ortaya attığı iddialardan bazıları şöyle:

- 15 Temmuz darbe girişiminden haftalar önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümeti, FETÖ'ya para aktardı. Para transferi için bir aracı belirlediler. Bu aracı, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zeyid el Nahyan ile yakın ilişkileri olan Muhammed Dahlan oldu.

- Gazze'de Hamas iktidara gelmeden önce El Fetih partisinin bu bölgedeki lideri olan Dahlan, yolsuzluktan yargılanmaya başlayınca Filistin'i terk edip Körfez'e sığınmıştı. Hamas'a karşı ABD destekli bir darbe tasarlamak ve Yaser Arafat'a suikast planlamak gibi suçlamalar da yöneltilen Dahlan, sürgün yeri olarak Abu Dabi'yi seçti.

- Dahlan'ın Fetullah Gülen ile iletişim kurmasına, ABD'de yaşayan Filistinli bir iş adamı yardımcı oldu. Bu iş adamının kimliğinin Türk gizli servisi tarafından bilindiği belirtildi.

- BAE'de bulunan Sky News Arapça ve Al Arabiya gibi medya kuruluşları, 15 Temmuz gecesi Türkiye'deki darbe girişiminin başarılı olduğu ve hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışına kaçtığı gibi asılsız iddialar ortaya attılar. BAE hükümeti ancak 16 saat sonra, yani ancak darbe girişiminin başarısız olduğu kesinleşince bu girişimi kınadı. BAE sosyal medyasında Dahlan'a yönelik öfke dolu mesajlar paylaşılmaya başladı.

- Bunun üzerine BAE hükümeti Dahlan ile arasına mesafe koydu. Dubai havalimanında darbeci olduğu öne sürülen iki Türk generali yakalayıp iade ederek Ankara ile ilişkileri düzeltmeye çalıştılar.

Öte yandan Mısır ve BAE'nin yanı sıra Ürdün de Muhammed Dahlan'ın Mahmud Abbas'tan sonra Filistin lideri olmasını istiyor. FETÖ üyelerinin Mısır'a sığınabileceği yönünde iddialar ortaya atılmıştı.  Dahlan daha önce de Libya'da iç savaş çıkarmaya çalışmakla suçlanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?