Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini karşılıksız destekliyoruz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini karşılıksız destekliyoruz. Herhangi bir pazarlığın içerisinde değiliz, bir beklenti içerisinde bulunmuyoruz." dedi.

Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini karşılıksız destekliyoruz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partililerle bayramlaşma töreninin ardından açıklama yaptı. Bahçeli açıklamasında “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini karşılıksız destekliyoruz. Herhangi bir pazarlığın içerisinde değiliz, bir beklenti içerisinde bulunmuyoruz” dedi.
Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları:

Türkiye’de 71 yılı aşan bir süre istikrarsızlık kendini her alanda göstermiştir. Şimdi parlamenter sistemin bu hali dışında yeni bir düzene Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtik. Bu sistemin tek adamlığa dönüştüğü meclisin devre dışı bırakıldığı gibi bazı mazeretler sürerek 71 yıllık kaos, darbe gibi süreçlerin yaşandığı bir sürece geri dönmek Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine büyük haksızlık olacaktır.

Yeni kaoslara Türkiye’yi sürüklemek siyasi partileri anlayışı ile uyuşmamaktadır. O Yüzden MHP önümüzdeki günlerde bu dersleri çıkararak 71 yılda sağlanamamış bir istikrarsızlığı geriye dönüşü istemek Türkiye’ye büyük haksızlık olacaktır. Türkiye’de önce istikrarın sağlanması sonra normalleşme sürecini ortaya koyarak Türkiye ateş çemberinden çıkarmak istediğimizi ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin arkasında durduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim.

Senelerdir Ortadoğuda dolaşan, Irak ve Suriye'de Türkiye'yi tehdit edebilecek her türlü gayretin içerisinde olan ama Türkiye'nin bugünkü, demokratik yaklaşımı, kararlı duruşu ve dış politikadaki etkinliğiyle 95 tane Amerikalı Türkiye'ye gelmişse, bunları ikna edip merkezi bir iş birliğiyle Türkiye'yi tehdit ve tehlikelerden kurtaracak bir akılcılığı öne çıkarmak lazım. Suriye'de dolaşan Amerikalıları, çuval geçirenleri bir kenara atacaksınız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin dış politikadaki etkilerini de dikkate alarak Türkiye'de bir güvenlik koridorunun oluşması için her tarafı karıştıran Amerika'yı ikna ederek, biraz tehdit ve tehlikeleri hafifletmek yolu yadırganacak bir yol olarak düşünülmemelidir. Burası bir tampon bölge değildir. Burası bir güvenlik bölgesidir. Tampon bölge, çatışan gruplar arasında belli bir süre son verilmiş olan bölgedir. Güvenlik bölgesiyse, dış unsurların ülkemizi tehdit ettiği bir alan olarak dikkate alınması gereken ve Türkiye'nin bağımsızlığını, bütünlüğünü, kardeşliğini koruyabilecek bir alan olarak düşünmek ve Ortadoğu'ya barışı getirmek olarak düşünülmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5