Bakan açıkladı: Dev projede son bin metre!

Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arayan sondaj gemisi 'Fatih' ile ilgili konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Şu anda 5 bin metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Hedef derinliğimiz 6 bin metre. Birkaç hafta içinde hedef derinliğine ulaşmış olacağız” dedi.

Bakan açıkladı: Dev projede son bin metre!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çeşitli temaslarda  bulunmak üzere Antalya’ya geldi. Antalya Valiliğini ziyaret eden Bakan Dönmez, burada Vali Karaloğlu ile bir süre görüşüp şeref defterini  imzaladı. 

Bakan Dönmez, Antalya’da yapılan çalışmaları yakından incelemek  adına bir çalışma seyahatinde olduklarını kaydetti. Büyükşehir  Belediyesinin yaptığı bazı hizmet birimlerinin açılışına  katılacaklarını ifade eden Dönmez, doğalgaz arama çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

“Diğer ilçelerimize de doğalgazı götürmüş olacağız” 

Bakan Dönmez konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi: 

"Bildiğiniz gibi doğalgaz Antalya’da merkez olmak üzere 6  ilçemizde kullanıyoruz. Civar ilçelerden de yoğun talep var. Tabi Antalya turizm kenti. Bu taleplere duyarsız kalmamız mümkün değil. Ekiplerimizde gerekli çalışmaları büyük oranda tamamladılar. Plan,  program kapsamında ulusal iletim şebekemize yakınlığına, nüfus ve  tüketim potansiyeline göre programlara, planla diğer ilçelerimiz  doğalgaz götürmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda Alanya, Manavgat, Korkuteli ve Kemer ilçelerimizde çalışmaları yürüttüğümüz ilçelerdir. İnşallah zaman içerisinde diğer ilçelerimize de doğalgazı götürmüş  olacağız” 

“Hedef derinliğine ulaşmış olacağız” 

Antalya’nın turizm potansiyeli olduğu gibi yenilenebilir enerji  potansiyelinde de yüksek illerden birisi olduğunu kaydeden Dönmez,  “Antalya son dönemde bizim Fatih Gemimize de ev sahipliği yapıyor. Bu  vesileyle hem Valimize, hem de belediye başkanlarımıza gösterdikleri  ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyoruz. Şu anda 5 bin metre  civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Hedef  derinliğimiz 6 bin metre. Birkaç hafta içinde hedef derinliğine  ulaşmış olacağız. Bu, doğalgaz ve petrol bilgisi var, yok sizlerle o  zaman paylaşmış olacağız. Bulamasak bile bu civarda potansiyeli yüksek  görüyoruz, aramalara devam edeceğiz" dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5