banner30

banner29

Bakan Koca açıkladı! 65 yaş üstüne seyahat müjdesi...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Bayramdan sonrası günlerin daha özgür olacağını belirten Koca, "Tedbirlere uyarsak bayram sonrası farklı olabilir" dedi.. Bakan Koca ayrıca, 'HES kodu' ile güvenli yolculuk yapılacağını ve 65 yaş üstü vatandaşların ilgili izin kapsamında yarından itibaren 'memleketlerine' gidebilecekleri de duyurdu.

Gündem 20.05.2020, 19:07 20.05.2020, 19:10
Bakan Koca açıkladı! 65 yaş üstüne seyahat müjdesi...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor. Sağlık Bakanı, kamuoyunu bilgilendiriyor.

İşte Koca'nın konuşmasından önemli satırbaşları:

SİZE MÜJDE VERMEK İSTERDİM AMA VİRÜS HALA DOLAŞIMDADIR


Halen kontrollü bir şekilde süren mottonun adı şuydu 'Hayat Eve Sığar'. Bugün geride bıraktığımız 9 haftanın mücadelesinin tedbirlerin sonucunu alıyoruz. Salgına karşı aldığımız tedbirler toplum tarafından kabul gördü. Çilesiz tedbir olmaz. Yeni vaka sayımızdaki düşüş başarı grafiğimizdir. Umutsuz tek gün yaşamadık.

TEDBİRLERE UYARSAK BAYRAM SONRASI FARKLI OLABİLİR

Dünya virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilmiyor. Hayatı yeniden planlıyoruz. Bu hayatta virüse karşı korunma tedbirlerini ilk plana alıyoruz. Sokağa maskesiz çıkılmamalıdır. Bayramı çok dikkatli geçirmeliyiz. Bu bayramı eski bayramlar gibi kutlarsak virüsün yayılmasının önüne geçemeyiz. Bütün toplumdan istenildiği gibi evimizde kalalım. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz.  Ama tedbirlere uyarak yaşayacağız, evimiz yine bizim için en güvenli yer olacak. Kontrollü sosyal hayat olacak.

Virüsün yayılımına izin vermemek için tedbirlerimizi alacağız. Her yerde kontrollü sosyal hayat kurallarına uyarak ilerleyeceğiz.

Yeni dönemin pandemi açısından bazı standartlarını belirlemek için Bakanlıklar ile ortak çalışmalar yaptık. Riskli hareketliliğin olduğu kavşak noktalarına, hava alanlarına, organize sanayi bölgelerine test kurduk ve kurmaya devam ediyoruz.

20 MAYIS'TAN SONRA İŞ YERLERİNİN GİRİŞLERİNDE AFİŞ VE ÇALIŞMA REHBERLERİYLE KARŞILAŞACAKSINIZ

20 Mayıs'tan sonra iş yerlerinin girişinde, o iş yerinde uyulması gereken kuralları gösteren afiş ve çalışma rehberleriyle karşılaşacaksınız.

İş yerlerinin girişlerindeki asılı afişlerde, mekan durumu, çalışma saati, bir arada bulunabilecek azami insan sayısını göreceksiniz. Detaylı çalışma rehberleri de bulunacak.

Açılabilecek iş yerleri için de rehberler hazırlanıyor.

ŞEHİRLER ARASI ULAŞIMDA 'KOD' UYGULAMASI

HES uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla kod alınacak. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

Kod sayesinde kimlik numarası gibi veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla ile bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek.

SORU-CEVAP

Yeni hastanelerimiz İstanbul'da yoğun bakım sorununu çözecek. Bütün yataklar yoğun bakım yatağı olarak planlandı.

LİSE VE ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVLARINDA MASKE TAKILACAK MI?

Liseye geçiş ve üniversite sınavları için önlemler görüşüldü. Öğrencilerin sınava girmesiyle ilgili bir rehber yayınlandı. Öğrencilerin maskesiyle sırasına oturması sağlanacak, mesafe korunabiliyor ise o durumda maskesini çıkarmasını Bilim Kurulu öneriyor. Sınava başlandığında maske çıkartılabilir.

SALGIN HIZI DÜŞTÜ

Alınan tedbirleri doğrultusunda virüsün bulaşma hızı 1,56'dan 0,72'ye düştü.

OSB ve benzeri yerlerde test sayılarını artırıyoruz. OBS'lerde 50 bine yakın kişiyid taradık. Bu 50 bin test içinde pozitif çıkma oranı binde 3.5.

BAKAN KOCA'DAN 65 YAŞ VE ÜZERİNE SEYAHAT MÜJDESİ

En çok hassasiyet gösterenler büyüklerimiz oldu. Gençlerimiz de hassasiyet gösterdi. 65 yaş üstü büyüklerimizle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüştüm. 65 yaş üstü büyüklerimize küçük bir müjdemiz olacak. Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bilim Kurulu önerisi doğrultusunda 65 yaş üstü büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında, sabit yere gittiğinden eminsek, sağlık açısından sorunları yoksa, ilgili kaymakamlıktan, 1 ay dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. Bununla ilgili duyuru da İçişleri Bakanlığımız tarafından yapılmış olacak. Daha kontrollü, daha uygun bir mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak için yaklaşım söz konusu olacak.

(Rus turistlerde HES uygulaması olabilir mi?) Bu konu tartışılıyor. Turizm Bakanımızla sık görüşüyüoruz. Bu sezonu kontrollü yapmak istiyoruz. Haziran için daha önceki dönemlere göre yüzde 20'yi geçmeyi düşünmüyoruz. Riskli ülkelerle ilgili, zamana yayarak, bir dinamik süreç içerisinde planlanmış olacak. Gelenlerin de hem testleri yapılıyor olacak, kontrollü sosyal hayat ile birlikte... Tüm bunlar çalışıldı. Bu çerçevede de gelen hastanın pozitif olması durumunda tüm detayların çalışıldığını bilelim. Rusya ve daha riskli ülkeler konusunda 1 Haziran'da hemen açılma olmayacak. Bir takvimle ülkeler planlanıyor. 70 ülke Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül olmak üzere belli dönemlerde planlandı. Bu her an değişebilir. O ülkedeki salgın ya da bizim takipte gördüğümüz duruma göre değişebilir.

İKİNCİ DALGA OLACAK MI? 

İkinci dalga riski şu dönemde düşünmüyoruz eğer kurallara uyarsak.

ÇİN'İN VE AVRUPA'NIN TEDAVİ ALGORİTMASINI KULLANMADIK

Çin'in ve Avrupa'nın tedavi algoritmasını kullanmadık. Bu yaklaşımla tedavideki ve yoğun bakımdaki hasta sayımızın azaldığını gördük. Azalmaya da devam ediyor.

Bu dönemde biliyorsunuz bakanlık olarak atamaları yapmıştık. Önümüzdeki zamanda ihtiyaç olduğunda bu alım yine söz konusu olacak.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT İZNİ DETAYI

65 yaş üzeri büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir noktaya gittiğinden emin isek ve sağlık sorunları yoksa ilgili kaymakamlıktan 1 aylık tek yönlü gidiş olmak kaydıyla dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. Bununla ilgili duyuru da İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak. Kontrollü geçişin sağlanması, aile hekimliği tarafından takip edilmesi ve sabit bir yere gitmesi ve izole olması önemli. Daha kontrollü daha uygun bir mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak üzere bir yaklaşım içinde olunacak.

AŞI ÇALIŞMALARININ BAŞLANMASI (ERCİYES ÜNİVERSİTESİ)

Çalışmayı biliyoruz. Önemsediğimiz bir çalışma. Benzer başka çalışmaların olduğunu biliyorsunuz. Hayvan deneyi aşamasına gelen birkaç tane çalışmadan birisi. Aşı ile ilgili herkes bir şeyler söylüyor. Şunu bilelim, aşı 3-4-6 ayda yaygın şekilde kullanılabilecek bir durum değildir. 8-10 aydan önce olacağını düşünmüyoruz. En çok mesafe alan ülkenin Çin olduğunu biliyoruz. İnsan deneyi safhasına geldiğini biliyoruz. Türkiye'deki çalışmaların daha hayvan aşaması döneminde olduğunu bu çalışmaların zannediyorum 2-3 ay daha devam edebilir görünüyor. Gelişmeler daha somut olduğunda gündeme taşımak istiyorum. Aşı hassas bir konu. Sizin belli bir süreçten sonra 'sonuç alamadık' deme noktasına gelebilirsiniz. İngiltere'de olduğu gibi. Umudumuzu koruyalım.

Bayramdan önce restoranların açılması düşünülmüyor. Bayramdan sonraki süreçte salgının seyrine göre değerlendirilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?