banner29

Bakan Koca: Birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bir araya geldi. Toplantı sonrasında Bakan Koca basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Düğün ve nişan gibi törenlerin ve taziyelerin yeni taziyelere kaynaklık ettiğinin altını çizen Bakan Koca, birinci dalganın ikinci pikini yaşadığımızı belirtti. Şu an Türkiye'de vaka sayısının en fazla olduğu ilin Ankara olduğunu kaydeden Bakan Koca, "Ankara, İstanbul'u iki kat oranında geçmiş durumda" ifadelerini kullandı.

Gündem 02.09.2020, 22:13
Bakan Koca: Birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz

Koronavirüs vakalarındaki artış ve hastalığın seyrindeki yeni verilerin ele alındığı Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın mensuplarının karşısında açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Uzun bir süredir koronavirüs aramızda. Öyle görünüyor ki bu konuya karşı zaman zaman duyarsız hale geliyoruz. Gelenek ve göreneklerimizin önemli parçalarından olan bayram ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi.

Halkımızın büyük çoğunluğu ilk günkü hassasiyetle tedbirler almaya devam ediyor. En azından maske, mesafe ve temizlik şartlarına riayet ediyor. Bir salgınla mücadelede toplumun her ferdi aynı duyarlılığı göstermesi gerekiyor.

Koronavirüs vakalarının artışa geçtiği son günlerde riskler de artmaya başladı. Ankara'da ise tablo pek iç açıcı değil. Sağlık Bakanlığı tarafından başkentteki koronavirüs yoğunluk haritası güncellendi. Tüm ilçelerdeki koronavirüs vaka ve risk durumları ortaya çıktı. İşte ilçe ilçe, mahalle mahalle Ankara'daki koronavirüs dağılımı ve yoğunluk haritası...

Birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz. Düğünler ve bayramlaşmalar dahil olmak üzere bu mücadeleye bir istisna getiremeyiz. Karşınıza müjdeli haberlerle çıkmayı çok arzu ederdim. Ne var ki hastalarımızın, yitirdiğimiz canların sayısı dünyada olduğu gibi ülkemizde de artıyor. Bundan böyle kontrollü sosyal hayatın başladığını, kısıtların esnediği dönem olduğunu söyledim.

Virüs her geçen gün daha fazla insana bulaşıyor

Tatil yerlerinde, eğlence yerlerinde, çarşı pazarda, törenlerde tedbirlere ne kadar uyulduğunu hep birlikte içimiz acıyarak görüyoruz. Düğün, nişan, sünnet törenlerimiz, taziyelerimiz yeni taziyelere kaynaklık eden yerler halini alıyor. Virüs her geçen gün daha fazla insana bulaşıyor. Açıkladığımız yeni hasta sayımız düşmüyor. Ağır hastalık geçirenlerin, yoğun bakımdakilerin sayısı artıyor. Her gün bu sebeple vatandaşlarımız canlarından olmaya devam ediyor.

Ülke genelinde farklılıklar olsa da hastanelerimizin yükü artıyor. Bu yüke hayallerinizin ötesinde omuz verenler var. Kamuda esnek çalışma uygulamasına geçildiği, evden çalışmanın özendirildiği bu dönemde gündüz, gece görevine devam eden, çocuğunu eşini kucaklayamayan hemşire, doktor ve her düzeyde sağlık personelimiz var.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?