Bakan Kurum duyurdu: 5 termik santral kapatıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre Kanunu'nu gereği 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Bakan Kurum duyurdu: 5 termik santral kapatıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum termik santrallerle ilgili kararları açıkladı.

Kurum'un açıklamalarından satır başları

- 5 Termik santral tamamen, 1 termik santral kısmi olarak kapatıldı.

- Burada Soma'nın özel bir durumu söz konusu var. Mevcut termik santralden 12 bin konut ısınma ihtiyacını karşılıyorlar. Aldığımız kararla Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edilecek.

- Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır.

- Kapatılan termik santrallerin yönetimleri, gerekli çevresel yatırımları tamamlamadıkları sürece faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek.

Bakan Kurum ne demişti?

Bakan Murat Kurum, "Bakanlık olarak, termik santrallerle ilgili yaptığımız inceleme ve denetimlerimiz çerçevesinde son uyarılarımızı yaptık. Milletimizin sağlığını ilgilendiren bu konuda kararlılığımızı bir kez daha ifade ettik. Yıl sonuna kadar Çevre Mevzuatımıza aykırı ne kadar termik santral varsa kapatma dâhil tüm cezai işlemleri kararlılıkla uygulayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar Acar
Serdar Acar - 3 hafta Önce

Şehrin merkezinde kaldı diye fabrika mı kapatılır. O tesis kurulurken birkaç gün sonrasını tahmin ederek mi yatırım yapılıyor. 50 yıl 100 yıl sonrasını düşünerek inşa edilmeli yatırımlar.

Serhat Çelik
Serhat Çelik - 3 hafta Önce

Şaka gibi bu zamana kadar çok iyiydi özelleştir bu artık kötü. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız filtrelerin takılmasında kimlerin rantı var. Milli filtre imal ettinizde takmadılar mı?

SIRADAKİ HABER

banner5