banner29

Bakü'de Şehitler Sokağına defnedilen Yahudi asker Albert Agarunov'un hikayesi

Azerbaycan Ulusal Kahramanı Albert Agarunov'un anısı Kırmızı kasabada ölümsüzleştirildi. Azerbaycan'ın Ermenilere karşı savaştığı Karabağ'da kahramanlığı sebebiyle Azerbaycan halkı tarafından sembol haline gelen Albert Agarunov'un anısına Bakü'ye heykel dikildi. Peki aslen yahudi kökenli olup Azerbaycan için canını ortaya koyan Albert Agarunov kimdir? İşte detaylar...

Gündem 05.06.2020, 10:41 05.06.2020, 12:44
Bakü'de Şehitler Sokağına defnedilen Yahudi asker Albert Agarunov'un hikayesi

Albert Agarunov, Bakü’nün Emircan kasabasında Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1987’de Gürcistan’da tank komutanı olarak askeri vazifesini yerine getirdi. Albert, Karabağ Savaşı başlar başlamaz cepheye gönüllü olarak yazıldı. Tank komutanı olarak tayin edilen Albert Agarunov Şuşa’da Elçin Memmedov’un kumanda ettiği 777. taburda görev aldı. 8 Mayıs 1992’de Şuşa’ya girmeye çalışan Gagik Avşaryan komutasındaki Ermeni tankı Albert Agarunov’un tankı tarafından etkisiz hale getirildi. Albert Agarunov aynı gün bir Ermeni keskin nişancısı tarafından vurularak öldürüldü. Albert Agarunov, Yahudi asıllı olmasına rağmen Azerbaycan için hayatını vermesi Azerbaycan Türkleri tarafından unutulmadı.

Yayın merkezimize bu sıradışı olayın hikayesini ileten ve Azerbaycan Ulusal Kahramanı hakkında detaylı bilgiyi ulaştıran Türkiye'nin yakından tanıdığı isim Yahudi asıllı işadamlarımızdan Doğan Kasadolu, ''Albert Agarunov, Azerbaycan topraklarının bağımsızlığı için canını feda etmiş bir Azeri yahudisidir. Yine yaptığımız çalışmalarla Çanakkale Savaşı'nda Osmanlı saflarında emperyalizme karşı savaşırken hayatını kaybetmiş yahudi vayandaşlarımızın da olduğunu belirtmek isterim. Çalışmalarımızı tamamlayıp sizlerle paylaşmayı umud ediyorum.'' diyerek sıradışı araştırmaları hakkında bilgi verdi. İşte Kasadolu'nun haber merkezimize ıilettiği ve bir dosya çalışması kapsamında yazıişlerimizin hazırladığı haberin detayları...

Savunma Bakanı Albay General Zakir Hasanov'un kısa süre önce İsrail'de yaşayan Ulusal Kahraman Albert Agarunov'un kardeşi Rantik Agarunov'un ile bir araya geldi. Görüşmede Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü için ölenler anıldı ve Albert Agarunov'un hayatı, savaşlara katılımı hatırlandı. Azerbaycan'da yaşayan diğer halklar gibi, Yahudi kökenli bu kahramanın da Azerbaycan'ı her zaman vatanı olarak tanıdığı, toprakları için savaştığı ve bağımsızlığı, egemenliği için hayatını feda ettiği kaydedildi.  Aynı zamanda R. Agarunov, kardeşi anısına gösterilen yüksek dikkat ve özen için ailesi adına Azerbaycan devletine şükranlarını dile getirdi

28 Eylül'de,Albert Agarunov'un adının yaşatılması için Guba bölgesinin Kırmızı kasabasında anıt plaketinin açılışına yönelik bir etkinlik düzenlendi.  Açılış törenine vatandaşlar ve eski savaşçılar katıldı. Misafirleri selamlayan Guba'nın İdari başkanı Yashar Mammadov, Albert Agarunov'un yaşamından bahsetti ve Yahudi kökenli Agarunov'un Azerbaycan'ı hayatının en genç zamanında savunduğunu söyleyerek,

"25 Nisan 1969'da Bakü'de doğdu. Surakhani bölgesinde 154 nolu ortaokuldan mezun olduktan sonra, bir meslek okulunda eğitimine devam etti ve sürücü mekaniği oldu. Gürcistan'ın Akhalkalaki bölgesinde Sovyet ordu birimlerinden birinde tank komutanıydı.  Ordudan taburcu edilen Albert, Surakhani Makine İnşa Fabrikasında istihdam edildi. 1999'da Karabağ savaşının başlangıcında Albert, ulusal orduya katılan ilk gönüllülerden biri olarak tank komutanı olarak atandı.Şuşa, Hankendi, Dashalti, Jamilli  8 Mayıs 1992'de Şuşa-Lachin yolundaki savaşlarda doğdu ve büyüdü, yerli Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü için şehit edildi. A Agarunov, Ermeni haydutlara karşı mücadelesinde kahramanlığı için Azerbaycan Cumhurbaşkanı Nişanı ile ödüllendirildi.  Ulusal Kahraman unvanını aldı.  Bakü'deki Şehitler Sokağına gömüldü.  Bir zamanlar Bakü'nün Surakhani semtindeki 154 numaralı ortaokul, şimdi onun adını aldı.  Okulun önünde bir büst var.” dedi.

Törende konuşan Şuşa bölgesinin İdare başkanı Bayram Safarov önce etkinliğin organizatörlerine derin şükranlarını dile getirdi.  Şuşa halkının Agarunov ve diğer vatan müdafilerini unutmadığını dile getirerek,  "Adı dillerle konuşuldu. Sadece Şuşa değil, tüm Karabağ topluluğu bu Yahudi kahramanla gurur duyuyordu. Onu şahsen tanıyordum. Albert Şuşa'nın onursal bir vatandaşıdır, çünkü Şuşa için savaştı ve Şuşa için şehit oldu. Bugün Şuşa okul çocukları Albert'in kahramanlığı hakkında konuşuyor.  Yerli Şuşa'mızın düşmandan kurtulacağı ve Albert'in adı için öldüğü Şuşa'da ölümsüzleştirileceği gün gelsin." dedi.

Ardından etkinlik, Milletvekili Yevda Abramov'un konuşmasıyla devam etti.  A.Agarunov'un video görüntülerini hatırlatan milletvekili, Albert'in  insanların kalbinde olduğunu vurgulayarak,  "O bir kahramanlık örneğidir. Azerbaycan'da yaşayan her ulusun çocuklarına Azerbaycan'ı sevmeyi ve onun için savaşmayı öğretti. Başkanımız İlham Aliyev, “Ben Azerbaycan'da yaşayan tüm ulusların cumhurbaşkanıyım”. Şuşa oğlu Albert Karabağ.  Azerbaycan Ulusal Kahramanı A. Agarunov ile daha da gurur duydum. Gerçekten kahramanlık ve kahramanlar asla unutulmaz. " dedi.

Savunma Bakanı Albay General Zakir Hasanov adına Albay Mehman Karimov tören katılımcılarını selamladı ve bu tür kahramanlıkların genç askerlerin eğitimine katı sağladığını aktararak,  "Cumhurbaşkanı ve Başkomutan dahil tüm Azerbaycan halkı şehitlerine ve kahramanlarına büyük saygı duyuyor. Tarihsel olarak kahramanlar, erler, erenler Azerbaycan için savaştılar. Halkımız onları hiç unutmadı. Albert bu tür kahramanlardan biri.  "bizim askerlerimiz için bir örnek." dedi.

Ordumuzun gücü ve profesyonelliği hakkında konuşan Albay, Karabağ savaşının ilk günlerinde Şuşa için savaşan Azerbaycan Ulusal Kahramanı Korgeneral Rovshan Akbarov'un A.Agarunov'u şahsen tanıdığını ve selamlarını katılımcılara ilettiğini belirtti.  BM Genel Kurulunun açılışında yaptığı konuşmada, "Ermenistan'ın askeri provokasyonu devam ederse, ülkemiz vatandaşlarını BM Sözleşmesi'ne ve gerekirse saldırgana Nisan 2016'da koruyacak", tekrar cezalandıracak " dedi.

Emekli memur Haji Azimov, A.Agarunov'un komutanı, "Dada Gorgud" Ulusal Vakfı Başkanı, "Azerbaycan Dunyasi" dergisinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Eldar İsmayilov, etkinlikte, yüzyıllardır ülkemizde yaşayan halklar arasında kahramanın yolunu dostluğun, nezaketin ve hoşgörünün simgesini olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?