banner30

banner29

Başörtülü akademisyene termoslu saldırı: Gaziosmanpaşa'ya gidin, burada yaşayamazsınız

İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi Neşe Nur Akkaya, İstanbul Nişantaşı'nda oturduğu parkta, başörtülü olduğu gerekçesiyle Eray Çakın isimli şahsın yumruklu saldırısına uğradı.

Gündem 09.06.2021, 15:42
Başörtülü akademisyene termoslu saldırı: Gaziosmanpaşa'ya gidin, burada yaşayamazsınız

Dün öğlen saatlerinde İstanbul Nişantaşı’nda bulunan Mıstık Parkı’nda araştırma görevlisi başörtülü genç bayana alçak bir saldırıda bulunuldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi Neşe Nur Akkaya, kız arkadaşıyla Nişantaşı Mıstık Parkı’nda oturduğu esnada Eray Çakın isimli şahıs tarafından önce sözlü tacize uğradı.

SİZ VE SİZİN GİBİLERİ İSTEMİYORUZ

Genç kızların yanına gelen Eray Çakın’ın, “Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa’ya gidip oturun” dediği öğrenildi.

ERAY ÇAKIN GENÇ KADINI DEFALARCA YUMRUKLADI

Saldırgana tepki gösteren Akkaya, “Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin.” diyerek tepki gösterdi. Saldırgan Eray Çakın elindeki termosu Neşe Nur Akkaya’ya vurup art arda yumruk attı. Akkaya aldığı darbelerle yere düşüp yığıldı.

NEŞE NUR AKKAYA DARP RAPORU ALDI

Bir süre geçici körlük yaşayan Neşe Nur Akkaya çevredeki vatandaşların müdahalesiyle hastaneye kaldırıldı. Hastaneden darp raporu alan Akkaya saldırgan şahıstan şikâyetçi oldu.

NEŞE AKKAYA: VATANDAŞLARI BANA SALDIRMALARI İÇİN KIŞKIRTTI

Akademisyen Neşe Nur Akkaya verdiği ifadede şunları söyledi:

“E.Ç. yine sesini yükselterek, 'Gaziosmanpaşa'ya gidin, burada yaşayamazsınız. Kediyi darp ediyorsunuz' dedi. Sırtım dönük vaziyetteyken birden E.Ç. kafamı tuttu ve elinde bulunan görmediğim ancak termos olarak düşündüğüm bir cisimle yüzüme defalarca vurdu. Ben kendimi kurtarmaya çalışırken beni yere devirdi. Daha sonra gözüm karardı ve bir şey göremedim. Daha sonra gözümü açtığımda E.Ç. hala bağırarak 'kediyi darp etti, kediyi savundum' dedi. Çevrede bulunan vatandaşları bana saldırmaları için bu söylemlerine devam etti. Daha sonra polisler geldi, hastaneye gittim ve gözüme aldığım darbelerden dolayı rapor aldım.”

SAADET İSTANBUL: SALDIRGANIN CEZA ALMASINI GÖNÜLDEN İSTİYORUZ

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, Neşe Nur Akkaya'ya yönelik saldırıya tepki gösterdi. Yazıcı, sosyal medya hesabından, “Yıl olmuş 2021 İstanbul’umuzda hala insanları yaşam tarzları, giyim kuşamları ve inançları üzerinden ötekileştiren patolojik olaylara şahitlik ediyoruz. İnsanların bu hale gelmesinde başta siyasiler olmak üzere toplum olarak hepimiz sorumluyuz. Saldırıya uğrayan Neşe Nur Akkaya ve arkadaşına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Saldırganın, bu tarz olayların bir daha yaşanmaması için gereken caydırıcı cezayı almasını canı gönülden istiyorum.” ifadelerini paylaştı.

BAKAN YANIK: DAVAYA MÜDAHİL OLACAĞIZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul Nişantaşı'nda bir kadın akademisyene şiddet uygulandığı haberlerine ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Derya Yanık “Şiddetin her türlüsü ve sebebi ne olursa olsun ayrımcılık utanç verici bir insanlık suçu. Bu faşist zihniyeti şiddetle kınıyorum. Açılacak davaya müdahil olarak Nişantaşı'nda saldırıya maruz kalan kardeşimize bu süreçte her türlü desteği vereceğiz, yanındayız.” ifadelerini kullandı.

SALDIRGAN İFADESİNDE İTİRAF ETTİ

Vatandaşların ihbarı sonrası olay yerine gelen polisler tarafından gözaltına alınan Eray Çakın ifadesinde, Neşe Nur Akkaya’ya saldırdığını itiraf etti. Diğer görgü tanıkları da yumruklu saldırıya şahit olduklarını ifadelerinde beyan etti. Eray Çakın ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

AKKAYA: SALDIRGAN CEZA ALMALI

milligazete.com.tr'nin ulaştığı Mehmet Akif Akkaya ablasının psikolog desteği aldığını belirtti. Akkaya, konunun yargıya taşındığını söyleyerek saldırganın ceza almasını istediklerini söyledi. 

BU ŞAHIS ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZECEK Mİ?

Saldırıyı Neşe Nur Akkaya’nın kardeşi Akif Akkaya sosyal medya platformu Twitter’dan duyurdu. Saldırganın serbest bırakılmasına tepki gösteren Akkaya “Bu şahıs elini kolunu sallayarak gezecek mi?” diye seslendi.

Olayla ilgili bilgi veren Akkaya, şunları kaydetti:

“Dün başımıza gelen olayı sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Ablam ve arkadaşı Nişantaşı Mıstık parkında oturuyorlarken arkasında oturan bir kişi ablama önce sözlü tacizde bulunuyor. Sözlü tacizden önce de bir süre ablam ve arkadaşını bakışlarıyla rahatsız ediyor. Ardından bir şeyleri bahane edip ablamın yanına gelip bağırmaya başlayan bu şahıs, ablamın cevap vermesi üzerine ablama yumruk atmaya başlıyor. Ablama "Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. (Ablamın başörtüsüne laf atıyor.) Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa’ya gidip oturun." gibi birçok nefret söyleminde bulunuyor. Ablamın da "rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin demesi üzerine" ablama elindeki enerji içeceği şişesi ile vurmaya başlamak suretiyle yumruk atmaya başlıyor. Ablam araştırma görevlisi ve bu hafta işine gidemiyor. Bu şahıs elini kolunu sallayarak gezecek mi? Ayrıca belirtmiş olayım, şahıs ifadesinde vurduğunu reddetmiyor. Şahsın yanındaki arkadaşları da şahsın birçok kez yumruk attığını polise ifadesinde verdiler. Olaya birçok polis memuru ve vatandaş da şahit oldu. (İfade verdiler.) Yine polis ifadelerinde nefret söylemlerini de, şiddet uyguladığını da kabul ettiler. Sadece ablam başörtülü olduğu için ablama ve arkadaşına saldıran bu faşist düşünceli #ErayÇakınTutuklansın

Yorumlar (1)
ortak. 2 hafta önce
bu iktidar okutmal manyak hatta daha da otesi hain: basortulu veya basi acik saldirisi toplumun baglarina yapilmis darbedir tahriptir, bu tur saldiri teror sucudur, insanlik sucudur. saldirgan serbest olmamali en az 5 yil hapis veya 200 bin tl ceza olmali. ona gore gerekli yasal duzenlemeyi yapmayan iktidar toplumu birbirine dusurecek teror sucuna ortakdir. Medya bu bunu boyle surekli islemeli, yazmali
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?