banner29

Bilim Kurulu'ndan dikkat çeken uyarı!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüse karşı kurulan dezenfeksiyon tünelleriyle ilgili dikkat çeken uyarılarda bulundu. Kara, bunların öldürücü olabileceğini söyledi.

Gündem 27.03.2020, 16:10
Bilim Kurulu'ndan dikkat çeken uyarı!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili olarak CNN Türk'te açıklamalarda bulundu. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan dezenfeksiyon tünellerinin öldürücü olabileceği konusunda uyardı.

Dezenfeksiyon tünellerinde buharın sadece su ile oluşturulsa bile partiküllerin hastalıklı bir kişinin bıraktığı mikroplarla sonraki kişilerin hastalanmasına neden olabileceğini söyleyen Kara, kaş boyarken tüm vücudun kaybedilebileceğini ifade etti. Kara şunları kaydetti:

Öncelikli zarar vermememiz gerekir. Çok zararlı bir işlem. Ne veriyorsa versin zararlı bir işlem. İnsan sağlığını tehdit eden bir işlem. Su bile verilse orada, buharlaştırıyor ve dikkat ederseniz çok küçük partiküller halinde çeviriyor suyu. Bu kez sizden bir önce giren kişi diyelim ki hasta ve nefes aldı bir kere de öksürdü. O küçük su buharlarının kendinize düştüğünü düşünün. Bir önceki kişide oldu. 'Havada asılı kalmaz' diyoruz, doğru ama o küçük partiküllerin arasında virüs de kalabilir. Tüberküloz mesela çok daha kolay kalabilir. Bir sonraki de onu alabilir. Bazen kaş yapalım derken değil göz değil kulak bütün vücudu ortadan kaldırıyoruz.

Belediyelere uyarı

Bunu Ankara ve İstanbul ile birlikte diğer belediyeler de yaptı. Bakın otobüsleri dezenfekte yapacak hiçbir durum yoktur. Burada yapmamız gereken şey, evde temizliği nasıl yapıyorsanız onu yapın. Bir adım öteye götürecek bir durum yok ortada. Neyse yapıyorsanız yapın. Ekstra dezenfekten kullanmayın. Biz zaten mikroorganizmaların olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Bunu bozduğumuz zaman onun bedeli çok daha ağır olarak ödenebiliyor.

'Düşman güneşten çok etkileniyor herhangi bir deterjandan çabuk etkileniyor ve anında parçalanıyor'

Biz karşımızdaki düşmanı tanıdık mı? Belli bir noktaya kadar tanıdık. Nedir bu düşman? Özelliği şu ki güneşten çok etkileniyor herhangi bir deterjandan çabuk etkileniyor ve anında parçalanıyor. O nedenle de normal kullandığımız sabun ve deterjan hemen ortadan kaldırıyor.

Yorumlar (1)
Gökhan Tuzladan 1 yıl önce
Bin 200 litre çamaşır suyu ile dezenfekte yaptı!
120 kg çamaşır suyunu kattı ve köye dezenfekteyi bastı

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı ve Ak parti İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Suiçmez yaşadığı köy olan Orhaniye köyünde kendi imkanları ile köyüne dezenfekte uygulaması yaptı.

“Her şeyi Devletten beklemeye gerek yok”diyen Suiçmez yaşanan Koronavirüsü COVİD-19 salgını nedeniyle vatandaşların endişeli olduğunu ve devletin gerekli uyarıları yaparak tüm tedbirleri aldığını ve kendimizi korumaktan başka bir çare olmadığını söyledi.

Çiftçilik mesleği ile uğraşan ve teknolojiyi her zaman lehine kullanmasını bilen bir kişilik olarak tanınan Suiçmez kendisine ait traktörünün arkasında bulunan ilaçlama makinesinin içine koyduğu bin 200 litre su ile içine kattığı 120 kilogram çamaşır suyunu dezenfekte için köy yolları ve arar sokakları ile tüm evlerin duvarlarına kadar püskürterek bir nevi tedbir aldı.

Yaptıkları bu çalışma ile köyde yaşayanların endişelerini giderdiklerini ve rahatlamalarını sağladıklarını belirten Suiçmez “yaşadığımız bu zorlu süreçte her şeyi devletten beklemeye gerek yok!Bizler çiftçilik yapıyoruz.Çoğumuzun elinde zirai ilaçlamada kullanılan makinelerden mevcut.Açık alanda bir çok ilde belediyelerin çalışma yaptığını ve kullandıkları malzemeyi duydum.10 litre suyun içine 1 litre çamaşır suyu katıldığını duymuştum.En pratik ve kuvvetli dezenfekte uygulaması olduğunu da biliyordum.Ben bin 200 litre suya 120 kilogram çamaşır suyu katarak bu çalışmayı yaptım.herkes çok memnun.Ancak herkesin yinede evinde kalması gerekiyor.Bu uygulamayı herkes yapabilir.İstenmesi durumunda şehrimizin de hizmetindeyiz.2 gün sonra aynı uygulamayı köyüme tekrar yapacağım.Her can bizim için önemli”dedi.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?