banner29

Bilim Kurulu toplantısı bitti açıklama yapıldı okullar tatil olacak mı?

Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ortak açıklama yapıyor.

Gündem 11.03.2020, 17:28 11.03.2020, 17:49
Bilim Kurulu toplantısı bitti açıklama yapıldı okullar tatil olacak mı?

Sağlık Bakanı Koca koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmelerini aktarıyor. Koca'nın açıklamaları şöyle;

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA:

Söyleyeceklerim özellikle siz basın mensuplarına yönelik olacak. Sürecin önemli adımıdır. Dün ilk kez basın toplantısını gece saatlerinde yaptık. Bu örneği az bir durumdur. Küresel bir nitelik kazanan koronavirüs olayında 90-91 günlük süreç boyunca güvenilir bilgi kalma olma sorumluluğun bize yüklediği bir görevdi. Hayatın insan dışında kalan maddi tarafları adeta ikinci plana konmuştur. Sizlerle bu şekilde başka buluşmalarımız olması kuvvetle muhtemeldir. Bundan sonraki her buluşma, bilgi paylaşımı dün gece ve önceki süreçten farklı olmayacaktır. Biliyorsunuz koranavirüse karşı antibiyotikler etkili değildir. Tahminlerin, yorumların bilgi çıkarımlarıyla karıştırıldığı bir ortamdayız. Sizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Bizim doğru bilgiyi verme sorumluluğumuz gibi sizin de doğru bilgiyi yaygınlık kazandırmak gibi bir sorumluluğunuz olduğuna inanıyorum. Sorun küresel, mücadelemiz ulusaldır. Bildiğiniz üzere Çarşamba olduğu gibi geçen hafta benzer şekilde bugün de Bilim Kurulu toplantımızı yaptık. Bu toplantılarımızın ve Bilim Kurulumuzla aldığımız kararların sürecin yönetimine katkısı iyi bilinmektedir. Sorunu siyasal bir içelikle ele almadık, bilimsel bir yöntemle ilerledik.

Etik olarak tek kriterimiz insan sağlığı oldu. Ülkemizde pozitif vaka çıkmasından sonra bu tutum üst düzeye çıkacaktır. AB ile kaygılarımız doğrulandı, bunu bekliyorduk. Salgının Avrupa'daki durumu bizi dün akşamki tabloyla karşı karşıya bırakmakla büyük ihtimalle yetinmeyecektir. Risk ciddirir. Ne Avrupa ne dünyayla ilişkileri kesmek mümkün değildir. Bunlardan biri turizm diğeri ticarettir. Turizm ve ticaretten sorumlu saygıdeğer bakanlarımız bugün Bilim Kurulu toplantımızda bizlerle birlikteydi. Ticaret Bakanlığımız özellikle bu süreçte maske ve tulum gibi ekipmanların giderek fiyatlarının yükselişi ve bu süreçte Sağlık Bakanlığı'na, Ticaret Bakanlığı'nın ön iznine tabi olması kararı alınmıştı. Sayın Bakanım birazdan bu konuyu detaylı anlatmış olacak. Özellikle vatandaşımızın ihtiyacının son derece önemli olduğunu ve üreticilerimizin piyasada vatandaşımızın kolay alabilir olduğu doygunluğa ulaşmadan ihracat izninin verilmeyeceğini tüm üreticilerimize hatırlatmak istiyoruz.Fuar, toplantı ve organizasyonlarla ilgili birtakım yaklaşımlar oldu. Turizm Bakanlığımız da kültür ve sanat organizasyonlarının bundan sonraki durumuyla bir yaklaşım oldu. Sezon açılışı yapılmamış otellerin durumu ile ilgili yaklaşım sergiledi. Her iki bakan arkadaşım bu konuyla ilgili detaylı bilgi aktarmış olacaklar. Dün bir pozitif vakayla karşılaştık. Bir veya birkaç vaka salgın değildir. Bu durum virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı yeni düzene sokmaktır. Ulusal bir mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler basittir. Koronavirüs tedbirlerimizden daha güçlü değildir.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şöyle konuştu: 15 Nisan turizm açısından hassas bir tarih. Geçen seneye kıyaslandığında turizm hareketlerini cezbettirmek yerine geçen seneye göre daha az sayıda turist gelmesinin çok daha sağlıklı olacağına karar verdik. En geç 1 hafta içinde sektörel desteklerle ilgili net bir açıklama yapacağız. Kültürel etkinlikler ve organizasyonlarla ilgili Nisan sonrasına ertelemek de gündemde. Bununla ilgili net açıklamayı yarın netleştirmiş olacağız. Sonrası için hem sektör hem Türkiye açısından çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN:

Sağlık ve İçişleri Bakanımızla koordineli olarak Bilim Kurulu'nun aldığı kararlar çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önceliğimiz halk sağlığı. Ticaretin aksamaması ve akışı için önlemlerimizi aldık. Ticaret Bakanlığı olarak son dönemde arz talep dengesinde maske, sıhhi malzemelerde eldiven tulum gibi piyasalarda aşırı fiyat artışları oldu. İhracatta da artış oldu. Tabii bizim amacımız ihracatımızı engellemek değil. Önceliğimiz halkın sağlığı, halkın ulaşılabilir makul ve mantıklı fiyat seviyesinden alışverişini yapabilmesi. Önceliğimiz halkın bunlara istediği fiyattan ulaşabilir olması. Sağlık Bakanlığımızla orta görüşümüz piyasanın doyuma ulaşması. 2 bin 183 firmamızı denetime aldık. Bunlardan bazılarını soruşturma kapsamına aldık.

SORULAR VE YANITLAR

Sağlık Bakanı Koca: Bilim Kurulu 60 derecenin üzerinde olmak kaydıyla kolonyayı tavsiye ediyor. Dün daha detaylı bilgi verebilirdim. İli, bölgeyli verebilirdim. Ama biz şu dönemde vatandaşımıza en doğru bilgiyi vermekle sorumluyuz. Kişisel bu anlamdaki mahremiyete de önem vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada gereken bütün hasssasiyet gösteriliyor. Aile ve temaslı grup dahil olmak üzere bu alanda alınması gereken tedbirler alınmıştır. Kişi sayısını şimdi söylemem doğru olmaz. Yurt dışı temaslı dedim. Karantina dediğiniz bir odaya alınır. O odadan çıkmamak üzere alınması gereken tedbirler alınır.

Bakan Ersoy: Mart sonu sezon başlangıcı oluyor. Özellikle yazlık bölgelerde. Sezon sonunu Mart sonu değil Nisan sonu olarak öngörüyoruz. Önemli olan virüs riskinin azalmaya başladığı dönemlerde sayıyı yakalamak çok önemli. Özellikle aynı bölgede 3-4 tane oteli olanlar bir iki tanesini açacak.

Bakan Koca: Burada 26 kişilik Bilim Kurulu var. Bir hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğini iyi bildiğimizi düşünüyorum. Bu noktada hassasisiyetle yaklaşıldığını detay bilgilerini de kişisel mahremiyet noktasında verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu çok rahat verebiliriz. Diyorum ki, yurt dışı temaslı, genel durumu iyi. Uçakla ilgili alınması gereken tedbirler alınıyor. Temaslı kişilerle durumunun tespiti dahil olmak üzere bu tedbirler alınıyor. Genel durumun iyi olduğunu söylüyorum.

"OKULLARIN TATİL OLMASI KONUSU ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GÜNDEME GELEBİLİR"

Bakan Koca: Milli Eğitim'de okulların tatil konusu bugün gündemimizde olmadı. Önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir. Burada salgının seyri de belirler. Bir gelişme olursa sizlerle paylaşırız.

Bakan Koca: Bilim Kurulu'nun önerisi hasta olan kişinin maskeli olması, sağlıklı olana gerekmediği ama yurt dışı öyküsü olanın 14 gün boyunca evde izole olmalarını önemsiyoruz. O kişilerin dışarı çıktığında maskenin kullanılmasını öneriyoruz. Onun dışında önermiyoruz.

Bakan Koca: Genel söyleyeyim, bu bir virüs. Bu virüse yönelik ciddi, somut, kullanılabilir bir ilacın olmadığını biliyloruz. Bintakım antiviral ajanların olduğunu biliyoruz. Bu yönde de hazırlıklarımız zaten var. Bunların da her hastaya kullanılmadığını ama risk taşıyan, belli bir yaşın üzerindeki hastaya uygulanabilir antiviral ilaç veya hibrit tarzı kombine ilaç verilmeleri sözkonusu.

Bakan Koca: Bu sürecin ana aktörlerinden biri de siz medyasınız. Bu süreci sorumlulukla götürmemiz gerektiği kanaatindeyim.


Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?