banner29

Bosna'nın efsane komutanı şehit İzet Naniç rahmetle anılıyor

Bosna savaşının efsane komutanlarından İzet Naniç şehadetinin sene-i devriyesinde rahmetle anılıyor...

Gündem 05.08.2020, 18:10
Bosna'nın efsane komutanı şehit İzet Naniç rahmetle anılıyor

İzet Naniç… Boşnak. Gazi. Safkan bir savaşçı ya da sadece iyi bir delikanlı, Bosna ve din düşmanlarına ateş ederek şehit düşmüştür. Gerçek komutanlara yakıştığı gibi ön cephede, göğüs göğüse savaşarak şehadete ermiştir. Şehitlerin kendi ölümünü rüyalarında gördüğü, onu önceden sezdiği ve ona sevindiği söylenir.

İzet Naniç’in son yazısı şehit ölümünü sezdiğini ifade ediyor gibidir:

“Her şey ortada. Milletimizle birlikte başarılı olacağımızı umuyorum. Zafer yakındır. Allah’ın izniyle Bosna Hersek bizim olacaktır. Planladığımı yapabileceğimi hissediyorum kuvvetli ve şanslı olabilirsem. Her şeyi yatırdım. Şu an elektrik kesildi. Hayırlı olsun. İzet Naniç. “

Bosna toprakları büyük bir kötülükle ekilidir. Bunun yanında Bosna Devleti’nin yüzyıllarca hayatta kalması için yeterli iyilik dökülmüştür. Çünkü sadece iyilik Bosna’yı her zaman felaketten kurtarıyordu. Bosna’yı gönüllerinde taşıyanlar onu kurtarıyordu. Bosna Hersek’te her çocuk her Boşnak annesi yiğittir.

İZET NANİÇ KİMDİR?

İzet Naniç 4 Ekim 1965 yılında Bujim’de doğdu. İlkokulunu Bujim’de, askeri lisesini ise Zagreb’de bitirdi. Liseyi bitirdikten sonra Belgrat, Saraybosna ve Zagreb’de askeri akademisinde okudu. 1987 yılında Sefiya adındaki kız ile evlendi. Nevzet ve İbrahim adındaki iki oğlu ve Lea adındaki bir kızı var. Kragujevac şehrinde Yugoslavya Halk Ordusu tarafından görevlendirildi, fakat 1992 yılında, Bosna Hersekte silahlı çatışmalar başladıktan sonra Yugoslavya Halk Ordusu’ndan çekilip ailesiyle birlikte Bujime döndü ve savunma düzenlenmesine ve askeri birlikleri kurulmasına katıldı. 1 Ağustos 1992 yılında Bujim karargahının komutanı oldu. 15 Ağustos 1992 yılında 505. Bujim Tugayını kurdu. Kendine has savaşma üslübü ile bilinen bu tugayın birçok savaşı ve muhteşem zaferlerinde önderlik yaptı. 5. kolordu ve Bosna Hersek Ordusunun en iyi birlikler olacak ‘Hamze’ ve ‘Gaziye’ adlı özel birlikleri kurdu. 5 Ağustos 1995 yılında şehit oldu. Gerçekleştirdiği başarılarla İzet Naniç Bujim savaşçısı fenomenini oluşturdu ve böylece bunu araştıracak tarihçilere büyük bir görev bırakmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?