banner29

BrainGate nedir? BrainGate nasıl bir teknoloji?

Son zamanların en yeni ve en ileri teknolojilerinden biri olan BrainGate, dikkat çeken özellikleriyle iyi amaçla kullanıldığında bir devrim niteliğinde olabileceği gibi kötü amaçla kullanımında dünya çapında büyük sorunlara yol açabilir. Peki BrainGate nedir? BrainGate nasıl bir teknoloji?

Gündem 31.10.2020, 12:45 31.10.2020, 13:25
BrainGate  nedir? BrainGate nasıl bir teknoloji?

İşte, "BrainGate nedir? BrainGate nasıl bir teknoloji?" gibi soruların cevapları ve BrainGate Teknolojisi hakkında merak edilen her şey...

Brain Gate nedir?

BrainGate teknolojisi 2000'li yılların başından beri üzerinde çalışılan ve deneylerle geliştirilen bir proje. Bu teknolojiyle amaçlanan şey zihin yoluyla dünyadaki nesneleri manipüle etmek, harekete geçirmek. Bu bir tekerlekli sandalye de olabilir bir klavye yahut bir araba bir tank...

2004 yılından 2006 yılına kadar süren bir deneyde bir insanın bilgisayar ekranındaki bir imleci sadece düşünerek kontrol edebildiğini, e-postaları açabildiğini ve televizyon gibi cihazları çalıştırabildiğini gösterdi. Deneyde katılımcılardan biri, Omurilik zedelenmesi sonucu sakat kalan Matt Nagle'dı ve diğer Katılımcı ise ALS hastasıydı.

En son 2012 yapılan bir deneyin sonucunda beyin sapı felci nedeniyle felç olan iki kişinin bu teknolojiyle uzanma ve kavrama için robotik kolları kontrol edebildiği gözlendi. Cathy Hutchinson adlı bir katılımcı kolunu kahve içmek için kullanabildi.

BrainGate teknolojisi zihin yoluyla manipülasyon alanında geliştirilmeye devam ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?