banner29

Burnumuzun dibinde yeni Çernobil tehlikesi! Ermenistan direniyor...

Iğdır’ın yanı başındaki Metsamor Nükleer Santralı, Çernobil ve Fukuşima ile aynı teknoloji kullanılarak yapılmış ve 2005’te ömrünü tamamlamasına rağmen Ermenistan tarafınden halen daha kullanılmakta. Türkiye’nin yakın takibinde olan santral, meclis gündemine geldi.

Gündem 19.01.2020, 12:24 19.01.2020, 13:42
Burnumuzun dibinde yeni Çernobil tehlikesi! Ermenistan direniyor...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Metsamor'un nükleer güvenlik şartlarının gerektirdiği güncel teknik standartlarda olmadığını ifade ederken, "Santral Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından yakından izlenmektedir. UAEA'nin tesisin yapısal eksikliklerinden kaynaklanan güvenlik zaaflarını gidermeye yönelik olarak yürüttüğü çalışmalar, santralin yeniden çalışmaya başladığı tarihten bu yana sürdürülmektedir" dedi. Santralin kapatılması ile ilgili Türkiye'nin girişimde bulunamayacağını da belirten Çavuşoğlu, "Bir nükleer santralin kapatılması münhasıran o ülkenin yetkisi altındadır" bilgisini verdi. Çavuşoğlu, "Ermenistan'ın da taraf olduğu Nükleer Güvenlik Sözleşmesi'nin gözden geçirilmesi toplantılarında, doğal afetlerin yaşandığı bir bölgede ve sınırımıza çok yakın bir mevkide konuşlu, eski teknolojiyle işletilen bir tesis olan santralin, tüm bölge için gerçek bir risk unsuru teşkil ettiği Türkiye tarafından vurgulanmaktadır. UAEA'nın 60. Genel Konferansı'nda da ulusal beyanımızda konu dile getirilmiştir. Ermenistan, 1963 tarihli Nükleer zarardan hukuki sorumluğuna dair sözleşmeye taraftır. Acil bir durum halinde nükleer zararların tazmininde sözleşme hükümleri uygulanacaktır" değerlendirmesi yaptı.

CHP milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Iğdır’a 16 kilometre mesafedeki Ermenistan’a ait Metsamor Nükleer Santralı’nın tehlikelerini soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. Soru önergesine yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Doğal afetlerin yaşandığı bir bölgede ve sınırımıza çok yakın bir mevkide konuşlu, eski teknolojiyle işletilen bir tesis olan santralın, tüm bölge için gerçek bir risk unsuru teşkil ettiği Türkiye tarafından vurgulanmaktadır” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN RAPORLARINA GİRDİ

Santralın başta Iğdır olmak üzere bölgede birçok şehir için risk taşıdığını belirten Yavuzyılmaz, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Şu anda saatli bomba gibi sınırımızın hemen kenarında ulusal güvenliğimizi tehdit edecek şekilde çalışan bir santral var. 1977 yılında, Çernobil ve Fukuşima ile aynı teknoloji kullanılarak yapılan Metsamor Nükleer Santralı 2005 yılında ömrünü tamamlamış ancak bu aşamadan sonra çalıştırılmaya devam etti. AB’nin bu santralın yarattığı tehlikeyle ilgili resmi raporları ortaya koymasına rağmen Ermenistan ülkedeki enerji ihtiyacını sebep göstererek burayı kapatmadı. Bu santralle aynı dönemde yapılmış iki örnekte yaşanan kazalar, dünyaya telafisi mümkün olmayan zararlar verdi.

ERMENİSTAN’I BEKLEYEMEYİZ

Uluslararası yasalarda nükleer santrallerı yapan ülke, yaşanacak bir kazanın da sorumluluğunu üstleniyor. Burada Türkiye, İran, Gürcistan, Nahcivan çok sayıda ülke risk altında. Ayrıca böyle bir felakette bulutlar aracılığıyla tüm coğrafyaya zehir saçacak. Bu santralın taşıdığı riskler ortaya konmalı, ne tip önlemler alınmalı bunlar araştırmalı. Iğdır’da bir radyasyon ölçüm merkezi bulunması şart. Burada yaşanacak bir kazada Ermenistan’ın bizi bilgilendirmesini bekleyemeyiz, acilen müdahale etmeliyiz.”

İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ARAŞTIRILMALI

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Iğdır ve çevresinde de araştırma yapılmasını önerdi. Karababa, “Nükleer santrallardan kaynaklanan radyasyon, hem santral çalışanları açısından hem de santral çevresinde yaşayanlar açısından sağlık riskleri doğurur. Metsamor’un sınırımıza yakınlığı nedeniyle sınır bölgemizdeki yerleşim yerlerinde yaşayanların da sağlık etkileri açısından araştırma yapılmalı” dedi.

SINIRDAKİ ŞEHİRLERİN ACİL EYLEM PLANI YOK

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu: “Radyasyon etkileri için Ermenistan’a yakın olan iller başta olmak üzere önlemler alınması gerekiyor. İl müdürlüklerinin, AFAD ekiplerinin, valiliklerin olası bir kazaya karşı acil eylem planı yapması ve bunu bölge halkıyla paylaşmaları gerekiyor. Sınırdaki kentlerdeki kamu kuruluşlarıyla temasa geçtik. Olası bir kazaya karşı acil eylem planlarının olmadığını öğrendik.”

Yorumlar (1)
Misafir 1 yıl önce
Bizim Atom santraline karşı çıkan şaklabanlar hani nerdesiniz bu eski santraller ikinci dünya savaşından kalma hala devrede
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?