Çeteler İstanbul'da kol gezmeye devam ediyor!

Son günlerde İstanbul'da adeta bir furya haline gelen hırsızlık olaylarını geçtiğimiz günlerde haberleştirmişti. Önceki gece yeni bir soygun daha yaşandı. Hırsızlık çetelerinden birinin hedefindeki yer bu kez Eminönü'de saatçi ve gözlükçülerin bulunduğu Şahas Han oldu...

Çeteler İstanbul'da kol gezmeye devam ediyor!

31 Mart seçimleri öncesinde İstanbul'da oldukça dikkat çekici bir şekilde artan ve üst üste yaşanan hırsızlık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Eminönü'nde saatçi ve gözlükçülerin bulunduğu Şahas Han'a giren bir çete, çok sayıda dükkanı soyduktan sonra kayıplara karıştı.

Girdikleri dükkanlardan para, saat, altınları alan hırsızların kalabalık halde oldukları ve kameralara rağmen gayet rahat davrandıkları gözlenirken, esnaf ise bir türlü tedbir alınamamasından dolayı büyük mağduriyet yaşıyor. 

"RESTORASYONA GELDİK" DİYEREK SOYGUN

Eminönü bölgesinde tarihi hanlardaki dükkanlarda son aylarda yaşanan hırsızlıklar üzerine polis tarafından soruşturma açılmıştı. Asayiş Şube Müdürlüğü, Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan soruşturmada, şüphelilerin hırsızlık için iş hanlarının kapalı olduğu pazar günleri çalıştığını belirledi. Ellerinde çanta ve matkaplarla hanlara gelen çevredekilere de "görevliyiz, restorasyon yapacağız" diyerek içeriye giren şüphelilerin tüm dükkanların kapılarını kırdıkları öğrenildi. İçinde kasa bulunmayan dükkanlara dokunmayan şüphelilerin diğer dükkanlarda buldukları kasaları açarak para ve ziynet eşyaları çaldıkları belirlendi. Hırsızlıklar sırasında güvenlik kameraları tarafından görüntülenen şüphelilerin bazı dükkanlardan ise saat, imitasyon süs eşyaları gibi taşıyabildikleri eşyaları da aldıkları öğrenildi.

POLİS TEKNİK VE FİZİKİ TAKİP YAPTI

Hırsızlık Büro Amirliği tarafından 18 Kasım 2018 tarihinde Yeni Han'da meydana gelen hırsızlık olayının ardından yapılan çalışmalarda önce şüphelilerin kimlikleri tespit edildi. Daha sonra evleri ve çalışma şekilleri deşifre edilen hırsızlık çetesinin organize bir şekilde çalıştığı ortaya çıktı. Çete liderliğini Mazlum T.nin (40), yardımcılığını ise cezaevinden iki ay önce çıkan Bayram Y.'nin yaptığı çetenin, çaldıkları paraları banka hesabında saklayan üyesinin ise Yüksel A. olduğu belirlendi.

HIRSIZLIK YAPANLAR YAKALANDI AMA...

13 Ocak 2019 tarihinde Erciyes Han'a girdikleri tespit edilen şüphelileri yakalamak için harekete geçen polis 5 eve eş zamanlı baskın yaptı. Baskında çete lideri ve yardımcısının da aralarında bulunduğu 1'i kadın 9 kişi gözaltına alındı. Kendilerini "Ayanlar" çetesi olarak isimlendiren şüphelilerle birlikte hırsızlıklarda kullandıkları murç, matkap tornavida gibi malzemelerin yanı sıra çaldıkları bazı eşyalar, bir pompalı tüfek ile bir tabanca ve 40 bin dolar para ele geçirildi.

Ancak bu operasyona rağmen 24 Şubat 2019'da yine bir pazar günü yaşanan son olay, "Hala bu vakalar nasıl meydana gelebiliyor?" sorusunu da gündeme getirdi. Büyük mağduriyet yaşayan esnaflar, polisin tahkikatına rağmen bu çetelerin hırsızlık eylemlerine devam edebilmesinin kendilerini çok tedirgin ettiğini ifade ederken, gereken tedbirlerin bir an evvel alınmasını istediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5