CHP'den skandal çağrı! Darbeci Sisi, diktatör Esad ve işgalci Netanyahu'yla uzlaşın!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, üstü kapalı bir şekilde Mısır'ın darbeci lideri Sisi, Suriye'nin diktatörü Esad ve İsrail'in terör devleti lideri Netanyahu ile uzlaşması çağrısında bulundu.

CHP'den skandal çağrı! Darbeci Sisi, diktatör Esad ve işgalci Netanyahu'yla uzlaşın!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve emekli büyükelçi Ünal Çeviköz şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye ve KKTC’nin tehditkâr ifadelerden etkilenerek haklı konumlarından geri adım atacaklarını düşünenlerin yanıldıkları ortadadır. Halkımız bilmelidir ki, bu devletler AKP hükümetlerinin ülkemizi Doğu Akdeniz’de yalnızlaştıran hatalı dış politikaları nedeniyle bu kadar ileriye gidebilmektedirler.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yalnızlaşmasının ve etkisizleşmesinin önüne geçmek için bölge ülkeleriyle ivedilikle diyalog zemini yaratılmalıdır. Bu kapsamda, Kahire, Şam ve Tel Aviv’deki Büyükelçilerimiz ile Kudüs’teki Başkonsolosumuz ivedilikle yeniden görev yerlerine dönmelidir. Türkiye, Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge (MEB) ilanını, bütün olasılıkları hesaplayarak en kısa zamanda kapsamlı bir değerlendirme yapmak için masaya yatırmalıdır.

AKP iktidarı, Doğu Akdeniz’deki durumu ve Kıbrıs meselesini iç politikaya tahvil etme çabalarından bir an önce vazgeçmeli, Türkiye’nin çıkarlarını ve KKTC’nin haklarını kararlılıkla savunmalıdır. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yönelik politikalarının da, bir yandan KKTC’nin haklarını gözetirken, bir yandan da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yalnızlığını ortadan kaldıracak şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Önümüzdeki dönemde, Doğu Akdeniz ile ilgili gelişmelerin bu anlayış doğrultusunda yakından takip edilmeye devam edileceğini uluslararası ve Türkiye kamuoyuna duyururuz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5