banner29

CHP ve Vatan Partisi arasında ipler geriliyor!

HDP ile kol kola olan CHP’nin Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Şeyh Sait ve Seyit Rıza için yaptığı başvurulara tepki gösterdi. Doğu Perinçek'ten de konuya ilişkin açıklama geldi.

Gündem 19.12.2019, 17:46
CHP ve Vatan Partisi arasında ipler geriliyor!

HDP ile kol kola olan CHP’nin Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Doğu Perinçek'in Şeyh Sait ve Seyit Rıza için yaptığı başvurulara tepki gösterdi.

Vatan Partisi, 29 Haziran 1925'te İstiklal Mahkemesi kararıyla Dağkapı Meydanı'nda idam edilen Şeyh Sait'in isim ve sembollerinin kaldırılması için Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu.

Diyarbakır'da tartışma devam ederken Doğu Perinçek'in liderliğini yaptığı partiden benzer bir adım daha geldi.

Vatan Partisi, bu kez de 15 Kasım 1937'de idam edilen Tunceli isyanı liderlerinden Seyit Rıza'nın, 2010 yılında Kışla Meydanı'na dikilen heykeli başta olmak üzere, kent sınırları içinde bulunan tüm cadde, sokak, meydan ve diğer tabelalardan isim ve sembollerinin kaldırılması için Tunceli Valiliği ve belediyeye başvuruda bulundu.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan'ın imzasıyla hazırlanan başvuru dilekçesinde, "Seyit Rıza'nın, elebaşılığını yaptığı isyan sonucunda yakalanıp, yargılanmış ve 'Vatana İhanet ve Halkı İsyana Teşvik' suçlarından hüküm giymişti. 14 Kasım 1937 tarihinde idam cezasına çarptırılmış ve cezası 15 Kasım 1937 tarihinde infaz edilmiştir" denildi.

Diyarbakır'daki talepte olduğu gibi Tunceli için yapılan başvurunun da kabul edilip edilmeyeceği henüz belli değil. Ancak tepkiler gelmeye devam ediyor.

"Neden şimdi böyle bir adım atıldı?"

Independent Türkçe'ye konuşan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek "Bunca yıl sonra neden şimdi başvuru yaptınız" sorusuna "Biz daha önce de Şeyh Sait ve Seyit Rıza isim ve heykellerinin dikilmesine karşı çeşitli basın toplantıları yaptık. Bunların kaldırılması için hükümete çağrıda bulunduk, ancak hükümet sorumluluğunu yapmadı, bu nedenle şimdi yazılı başvuruda bulunduk" yanıtını verdi.

"Şeyh Sait ve Seyit Rıza taraftarları tespit edilecek"

Konunun kamuoyunda tartışılmasının son derece yerinde olduğunu ve günümüz Şey Sait ile Seyit Rıza taraftarlarının Türk milleti tarafından görülüp tespit edileceğini kaydeden Perinçek, "Türkiye'nin ufkunun açılması bakımından bu mücadele hayati önemde" dedi.

Perinçek’in geçmişte yaptığı konuşma

İşte 1992 yılında kapatılan Sosyalist Parti’nin Genel Başkanı olan Doğu Perinçek’in mahkeme kararına geçen 1991 yılında çeşitli yerlerde yaptığı konuşması,

"Sosyalist Parti Kürt ve Türk halkları arasında ki tek köprü... Bu düzen Kürt meselesinde iflas etmiştir ve buradan çatır çatır çöküyor. Sorun Kürt halkının iradesine saygı gösterilerek çözülür. Esas çözüm, Kürt halkıdır. Kürtlere ne istiyorsunuz diye soracağız, yok ayrılmak isterlerse iradelerine saygı duyacağız, bir referandum yapacağız, Kürt halkına soracağız. Hakkari'den başlayıp, Antep'e kadar herkese soracağız. Bu topraklarda ayrı bir devlet kurmak istiyor musunuz? Evet mi?, Hayır mı? ... Sosyalist Parti iki halkın bir federasyonda birliğini, ortak iktidarını savunacak Sosyalist Parti Türk ve Kürt halkı arasındaki son köprüdür... Doğuda özel savaşa son vereceğiz, her iki milleti eşit düzeye getirerek sonunda biçim olarak bir federasyonda çözerek son vereceğiz... Kürt ve Türk milleti bir halk cumhuriyeti kuracaklar... Kürt halkı yıllardır verdiği mücadeleyi ayağa kalkarak göstermeye başladı. Kürt halkı yeni bir devrim yapacak, biji serhilden, biji halkımız. Kürt halkını bu devlet o kadar ezmiş, adını bile silmiş ve yasaklamış ama yasaklamakla olmuyor... Şimdi Fırat'ı bu rejim bir sınır haline getirmiştir, iktisadi sınırdır. İkincisi siyasi sınır yapmıştır. Üçüncüsü ideolojik sınır. Türk milliyetçiliği Fırat'ta boğuldu, geçmez öte tarafa. Çünkü bu topraklarda milliyetçiik olmaz, bu bir Kürt sorunudur... Kürt milletine kendi kaderini tayin hakkı tanınmalıdır... Botan'ın Kürt köylüsü ayağa kalkmış ve kendisinin efendisi olmaya başlamıştır. Ey düzen sen Kürtün adını mı yasakladın, Kürt halkı ayağa kalkıyor. Ezilen Kürt Anayasa yapıyor, kanun yapıyor."

Doğu Perinçek’in bu partisi anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle partisi kapatılmıştı. Doğu Perinçek, acaba bugün eleştirdiği Seyit Rıza'yı da geçmişte övmüş müdür?

"Türk devleti adına hiç kimse teröristlerden özür dileyemez"

Tunceli'de yaşananlar adına devletin özür dilemesini kabul edilemez olarak niteleyen Perinçek, şöyle konuştu:

"Özür dilenen kim oluyor, Türkiye Cumhuriyeti teröre karşı mücadeleyle özür diler mi? O zaman bugün FETÖ'ye karşı ve PKK'ya karşı mücadele konusunda da arkasından özürler gelir. Onun için tarih içinde bölücü teröre ve yobaz teröre karşı FETÖ gibi mücadele, tarihi önemdedir. Devlet varlığını ve bütünlüğünü korumak, huzur içinde milleti yaşatmak için gösterdiği kararlılıklar dolayısıyla özür dilemesi bir devlet tavrı değildi. Kim özür diliyorsa o teröristten özür dilemiş olur. Kimse devlet adına özür dileyemez. Partileri adına konuşabilirler ama Türk devleti adına hiç kimse teröristlerden özür dileyemez."

Kendilerini provokatörlük ve gündemi değiştirmekle itham edenlere "Provokatörler, Seyit Rıza'nın ve Şeyh Sait'in yanında yer alanlardır" diye yanıt veren Perinçek, devamında şu ifadeleri kullandı:

"ABD'nin güdümünde, PKK ve FETÖ'nün koruyucularıdır. PKK ve FETÖ'nün koruyucuları tarih içinde de Şeyh Sait'le Seyit Rıza'nın koruyucuları değil mi? Gündem değiştirmekle ne alakası var. Gündem bu. Türkiye teröre karşı mücadele ediyor. Amerikan emperyalizminin üzerimize sürdüğü FETÖ ve PKK ile mücadele ediyor. Gündem değişikliği değil, gündem bu. Türkiye'nin teröre karşı mücadelede vatan bütünlüğünü sağlaması. Gündem bu."

Olumsuz yanıt alınırsa ne olacak?

Başvurudan olumlu bir cevap alamamaları durumunda İdare Mahkemesi'nde iptal davası açacaklarını aktaran Perinçek, Türk yargısının Şeyh Sait ve Seyit Rıza isyanlarını mahkum eden ve Vatan Partisi'nin haklı olduğunu ifade eden bir hüküm vereceğine inandığını sözlerine ekledi.

Toplumda karşılığı yok

Talebe tepki gösteren CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Vatan Partisinin isteğini 'Türkiye'deki geçim zorluğu ve ekonomik kriz gündemini değiştirmeye yönelik bir girişim olarak gördüğünü' söyledi.

Vatan Partisi'ni mevcut iktidarın ortağı olarak tanımlayan Şaroğlu, Tunceli toplumunun değeri olan Seyit Rıza heykelinin kaldırılmasının gerçeklikle bağdaşmadığını ve kaldırılmasının söz konusu bile olamayacağını belirtti.

"Konuyu konuşarak destek olmayalım"

Vatan Partisi'ni gündemi değiştirerek ülkenin sorunlarını gizlemekle suçlayan Şaroğlu, şunları söyledi:

"Ekonomik kriz, Amerika'nın yaptırımları ve Ermeni soykırımı gibi meseleleri unutturmak için gündem değiştirmek istiyorlar. Tüm bunları halka unutturmak için insanların ilgisini başka yöne çekmeye çalışıyorlar. Meseleyi fazla dillendirmeye gerek yok. Bunların suni gündem yaratma peşinde olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu konuları fazla konuşarak destek olmayalım."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?