CHP'ye suçüstü! Rakamları değiştirirken yakalandı

Türkiye'de muhalefet partilerinin kalabalıklaşması ve yeni "butik" siyasi partilerin ittifaklar yoluyla güç elde etmesinden sonra bu kampta kendini gösterme içgüdüsü öne çıktı. "Bağırıp çağırma" ve istatistik rakamlarını çarpıtma muhalefetin ana siyaset aracı haline geldi. En fazla çarpıtılan ise "açlık" ve "yoksulluk" rakamları oldu.

CHP'ye suçüstü! Rakamları değiştirirken yakalandı

Eski Türkiye'de yerlerde sürünen kişi başına milli gelirin AK Parti döneminde 3'e katlanmasına rağmen; CHP rakamları çarpıtıp sahte siyaset üreterek milleti göz göre göre aldatma alışkanlığını sürdürüyor.

Rakamları çarpıtırken suç üstü yakalandılar

Türk-iş'in Kasım ayı için yayınladığı açlık sınırı 2.103 TL. Ancak bu rakam 1 kişi için değil 4 kişilik bir aile için. Yani giderleri farklılaşmakla birlikte bir kişinin açlık sınırı ortalama 526 TL.

CHP'nin ünlü ekonomistlerinden Veli Ağbaba ise Kasım ayında yaptığı bir açıklamada rakamları ustalıkla çarpıtarak Türkiye'de "847 bin 643 kişinin emekli aylığı 1000 TL veya altında, 248 bin 126 emeklinin aylığı 1000 TL ile 1100 TL arasında, 220 bin 250 emeklinin aylığı 1100 TL ile 1200 TL arasında, 6 milyon 850 bin 523 emekli de 2000 TL’nin altında aylık almaktadır ve açlık sınırı altında yaşamaya çalışmaktadır" demişti.

CHP'nin açıklamalarının gerçekliği bulunmuyor

CHP'linin varsayımına göre Türkiye'de bütün emekliler tek maaşla 4 kişilik ailenin geçimini sağlıyor. Ancak emekliler dahil Türkiye'de bütün aileler 4 kişiden oluşmadığı gibi, birçok hane halkının tek maaştan başka ek gelirleri de bulunuyor.

Son rakamlar da açıklandı

Bu arada Türk-iş aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırlarını da açıkladı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.162,70 TL oldu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 7.044,62 TL ilan edildi.

Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 2.649,75 TL olarak hesaplandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5