banner29

Çiğköftede büyük tehlike! Bakın ne karıştırıyorlar...

Hazır gıdaların tüketimi konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, çiğ köftedeki Çin tuzuna dikkat çekiyor. Hazır satılan çiğ köftelerin yüksek oranda Çin tuzu içerdiğini belirten uzmanlar, bu tuzun bulunduğu ürünlerin tüketilmemesi gerektiği konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunuyor.

Gündem 06.03.2020, 16:47
Çiğköftede büyük tehlike! Bakın ne karıştırıyorlar...

Hazır satılan çiğköftelerin yüksek oranda Çin tuzu içerdiğini söyleyen uzmanlar, Çin tuzunun bağımlılık yaptığını ve insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiğini belirterek vatandaşları uyarıyor.

Çin tuzu nedir? İşte Çin tuzunun zararları...

Çin tuzu, doğal olarak en fazla ortaya çıkan, esansiyel olmayan amino asitlerden biri olan glutamik asidin sodyum tuzudur. İşte Çin tuzunun zararları...

- Beyne 'lezzetli' komutu veren Çin tuzunun, sinir hücrelerinde hasara sebep olabileceğinden dolayı parkinson, alzheimer, epilepsi gibi sinir sistemi hastalıklarında tedavi sürecini yavaşlattığı düşünülmektedir. Bu yüzden bu hastalıklara sahip olanların tüketmesi oldukça sakıncalıdır.

- Çin tuzu, pankreastan insülin hormonu salgılanmasını arttırdığı için şeker hastalarına da pankreas hastalıklarına sahip kişilere de tavsiye edilmez.

- Astım hastalarının tüketmeleri durumunda ise astım krizlerinin tetiklendiği söylenmektedir.

- Çin tuzu böbreklerin yükünü arttırır, böbrek hastalıklarına sebep olabilir.

- Yüksek düzeyde toksin içerdiğinden dolayı karaciğer rahatsızlıklarına sahip kişilerin tüketmemeleri gerekir.

- İştah açıcı etkisi sebebiyle yeme isteğini artırır ve kilo aldırır.

- Çin tuzu olan gıdalar, yüksek oranda yağ ve karbonhidrat içerdiğinden dolayı obeziteye davetiye çıkarır.

Çin tuzu bağımlılık yapar mı?

Uzmanlara göre Çin tuzu, sağlığa hiçbir faydası olmayan aksine insan sağlığını tehdit eden kimyasal bir maddedir. Çin tuzu beyine, lezzetli olmayan bir yemeğe bile 'lezzetli' komutu veren kimyasal bir madde olduğundan yüksek derecede bağımlılık etkisi vardır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?