Çin'den alınan 2 milyon kit hakkında ''Ücretini Atatürk ödedi' dediler'' iddiası yalan çıktı

Bugün sosyal medyada yayılan 'Çin 2 milyon koronavirüs kitini ücretsiz gönderdi ve 'Ücretini Atatürk ödedi' dedi.' iddiasının gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Çin'den alınan 2 milyon kit hakkında ''Ücretini Atatürk ödedi' dediler'' iddiası yalan çıktı

Asılsız iddiaların yaşam alanı bulduğu sosyal medyada 'Çin 2 milyon  koronavirüs kitini ücretsiz gönderdi ve 'Ücretini Atatürk ödedi' dedi.' iddiası dolaşmaya başladı. Kısa sürede olayın gerçek olmadığı Çinli şirketin sattığı 2 milyon koronavirüs kitinden sadece 50 bin tanesini hibe olduğu ortaya çıktı.

KISA SÜREDE HIZLA YAYILDI VE YALANLANDI

Özellikle Kemalist sayfalarda paylaşılan iddia kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Yeniçağ Gazetesi'nin de yayınladığı iddianın kısa süre içinde de gerçek olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu iddiada ''Çin hükümeti, 1940 yılında ülkelerinde yaşanan kolera salgını sonrası Atatürk döneminde kurulan akademinin kendilerine yaptığı yardım dolayısıyla Türkiye'ye korona virüs tespitinde kullanılan tanı kitlerini ücretsiz gönderdi.'' ifadeleri yer aldı.

HERHANGİ BİR RESMİ AÇIKLAMA YOK

2 milyon kiti Türkiye'ye getiren, Çin’de teknoloji ve silah sanayisi alanında iş yapan firma. şirketin sadece 50 bin tanesini hibe ettiğini belirtmişti. Çin hükümeti ve söz konusu şirketin 'Ücretini Atatürk ödedi' gibi bir resmi açıklamasının da olmadığı tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 15:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dede Korkut
Dede Korkut - 2 hafta Önce

Ben artık sizin haberlere de inanmıyorum o ne olacak peki

Ali Asker
Ali Asker - 2 hafta Önce

Bu haberin yalan olduğunu sizden başka yazan yok, ne olduğunuz belli değil, kapatın gidin.

Özgür ozkurt
Özgür ozkurt - 2 hafta Önce

Haber yalan ise siz de kına yakarsınız..

Haber Koktu
Haber Koktu - 2 hafta Önce

Tebrikler müthiş bir habercilik yaparak öyle olmadığını ortaya çıkardınız(!) haberinizde öyle birşey demedik diyende yok ya nasılda tespit etmişsiniz yalan olduğunu.

Ylmz
Ylmz - 2 hafta Önce

Ya arkadaş birinizde çıkıp demiyorsunuz ki 1928 yılında kurulan bu denli faydalı bir akademi neden 2011 yılında kapatılmış diye sorgulayan yok arkadaş Alkışa devam aman ha millet can derdinde akp liler hala partisinin derdinde

M can polat
M can polat - 2 hafta Önce

Akp nin kapattığı hıfsızsıha kolera için Çin’e ücretsiz aşı göndermiş bir kısmı bedava bir kısmı çok ucuz paraya getirildi evet bizimkiler deprem vergisini ihtiyaç akçesini yediği gibi bunların bir kısmını yurt dışına satıyor isteyen bakar

mehmet
mehmet - 2 hafta Önce

Bildiğin sığır sürüsü işte

Ali Kemal
Ali Kemal - 2 hafta Önce

Aman ne büyük iş çıkardınız size inanmamızı beklemeyin satılmış havuz medyası


SIRADAKİ HABER

banner5