banner29

Çin'den alınan 2 milyon kit hakkında ''Ücretini Atatürk ödedi' dediler'' iddiası yalan çıktı

Bugün sosyal medyada yayılan 'Çin 2 milyon koronavirüs kitini ücretsiz gönderdi ve 'Ücretini Atatürk ödedi' dedi.' iddiasının gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Gündem 23.03.2020, 11:55 23.03.2020, 15:31
Çin'den alınan 2 milyon kit hakkında ''Ücretini Atatürk ödedi' dediler'' iddiası yalan çıktı

Asılsız iddiaların yaşam alanı bulduğu sosyal medyada 'Çin 2 milyon  koronavirüs kitini ücretsiz gönderdi ve 'Ücretini Atatürk ödedi' dedi.' iddiası dolaşmaya başladı. Kısa sürede olayın gerçek olmadığı Çinli şirketin sattığı 2 milyon koronavirüs kitinden sadece 50 bin tanesini hibe olduğu ortaya çıktı.

KISA SÜREDE HIZLA YAYILDI VE YALANLANDI

Özellikle Kemalist sayfalarda paylaşılan iddia kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Yeniçağ Gazetesi'nin de yayınladığı iddianın kısa süre içinde de gerçek olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu iddiada ''Çin hükümeti, 1940 yılında ülkelerinde yaşanan kolera salgını sonrası Atatürk döneminde kurulan akademinin kendilerine yaptığı yardım dolayısıyla Türkiye'ye korona virüs tespitinde kullanılan tanı kitlerini ücretsiz gönderdi.'' ifadeleri yer aldı.

HERHANGİ BİR RESMİ AÇIKLAMA YOK

2 milyon kiti Türkiye'ye getiren, Çin’de teknoloji ve silah sanayisi alanında iş yapan firma. şirketin sadece 50 bin tanesini hibe ettiğini belirtmişti. Çin hükümeti ve söz konusu şirketin 'Ücretini Atatürk ödedi' gibi bir resmi açıklamasının da olmadığı tespit edildi.

Yorumlar (9)
Dede Korkut 1 yıl önce
Ben artık sizin haberlere de inanmıyorum o ne olacak peki
Ali Asker 1 yıl önce
Bu haberin yalan olduğunu sizden başka yazan yok, ne olduğunuz belli değil, kapatın gidin.
Özgür ozkurt 1 yıl önce
Haber yalan ise siz de kına yakarsınız..
Haber Koktu 1 yıl önce
Tebrikler müthiş bir habercilik yaparak öyle olmadığını ortaya çıkardınız(!) haberinizde öyle birşey demedik diyende yok ya nasılda tespit etmişsiniz yalan olduğunu.
Ylmz 1 yıl önce
Ya arkadaş birinizde çıkıp demiyorsunuz ki 1928 yılında kurulan bu denli faydalı bir akademi neden 2011 yılında kapatılmış diye sorgulayan yok arkadaş Alkışa devam aman ha millet can derdinde akp liler hala partisinin derdinde
M can polat 1 yıl önce
Akp nin kapattığı hıfsızsıha kolera için Çin’e ücretsiz aşı göndermiş bir kısmı bedava bir kısmı çok ucuz paraya getirildi evet bizimkiler deprem vergisini ihtiyaç akçesini yediği gibi bunların bir kısmını yurt dışına satıyor isteyen bakar
mehmet 1 yıl önce
Bildiğin sığır sürüsü işte
Ali Kemal 1 yıl önce
Aman ne büyük iş çıkardınız size inanmamızı beklemeyin satılmış havuz medyası
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?