banner29

Çin'in toplama kamplarında uygulanan taciz ve şiddetten aklını yitiren kızlarımız var!

Akit TV'de Halis özdemir'in sunumuyla yayınlanan "Vizyon" programında, Çin'ın Doğu Türkistan'daki Müslümanlara yönelik uyguladığ şiddet politikası, kamplarda bulunan koğuşlardan alınan görüntüyle, belgeli şekilde anlatıldı.

Gündem 22.07.2020, 12:52 22.07.2020, 13:37

Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslüman Türklere yönelik uyguladığı baskı gün geçtikçe şiddetini arttırıyor. Çin resmi makamlarından yapılan açıklamalarda "toplama kampı" iddialarının doğru olmadığı insanlara burada 'eğitim' verildiği ifade ediliyor.

Akit TV'de yayınlanan "Vizyon" programında konuyu gündeme taşıyan Halis Özdemir, Çin tarafından tutuklanıp toplama kampına gönderilen Gülbahar Jelilova'ya yaşananları sordu. Kamptan sızdırılan bir koğuş fotoğrafı üzerinden işlenen insanlık suçunu anlatan Jelilova tüyler ürperten ayrıntıları gündeme getirdi.

TUVALET KAPALI DEĞİL HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE HACET GİDERİLİYOR

20-30 metrekarelik koğuşlarda 40 kişinin esir tutulduğunu tuvalet ve banyo ihtiyaçlarının açık şekilde aynı oda içerisinde görüldüğünü ifade eden Jelilova, "Tuvalete giren çıkan hep birbirini görüyor namusumuzu koruyamıyoruz. Çeşmeden su akıtılmıyor bir kovanın içine doldurulan sudan herkes faydalanıyor su fazla kullanıldığı zaman kameradan görüp gfelip cezalandırıyorlar. Karanlık odaya, hücreye kapatıyorlar." dedi.

"AKLINI YİTİREN KIZLARIMIZ VAR"

Esir kamplarındaki bu insanlık dışı tacize maruz kalan Doğu Türkistanlı genç kızlardan birçoğunun psikolojisinin bozulup delirdiğini dile getiren Gülbahar Jelilova, "Tuvalet kapalı olmadığı için odalar kokuyor ve insanlar o kokunun içinde oturmak zorunda kalıyor. Odada pencere yok hava girmiyor. İçerde oturan kişiler tuvalet ihtiyacını gideren kişileri izlemek zorunda kalıyor. Bu şartlarda yaşadığı için çok fazla aklını yitiren genç kızımız var." diyerek Çin'in uyguladığı şiddet ve tacizi gözler önüne serdi.

Jelilova Çinli erkek askerlerin de koğuşa geldiğini kadınların giysilerini çıkartmalarını söyleyip spor adı altında çömelip kalkma hareketini yaptırdıklarını anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı.

Yorumlar (2)
yılmaz bay 12 ay önce
TÜRK NÜFUSUNUN YARISI HAPİSTE

Gözlemciler ‘’halı hazırda bölgede yaşayan serbest kişiler ile mahpuslar vede tutsakları karşılaştırdığımız zaman Doğu Türkistanlı Türk Nüfusunun neredeyse yarısının Çin Hapsinde olduğunu görmek mümkün ve bu da 35 milyon (Çin’in İddiasına göre 12 milyon) Doğu Türkistanlının yarısı Çin Hapsinde demektir’’ dedi.
yılmaz bay 12 ay önce
Allah Dostları Gönül Sultanları
5 Nisan 2015 ·
Ahmed Yesevî Hz. K.S geçimini tahta kaşık, kepçe yaparak sağlardı. Bunları pazara kendisi götürüp satmazdı. Hâlden anlayan bir öküzü vardı. Öküzün sırtına yükler yaptıklarını, üzerlerine de fiyatlarını yazardı. Herkes bilirdi Ahmed Yesevî Hazretlerinin öküzü olduğunu, alacaklarını alır parasınıda heybeye atarlardı. Bazı uyanıklar kaşığı kepçeyi alır, parasını bırakmazdı. Öküz parayı alana kadar adamın peşinden ayrılmaz takip ederdi.
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?