Çin resmi ajansından flaş iddia! Abdurrehim Heyit ölmedi mi?

Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki yıl önce tutuklanan Doğu Türkistan'ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit'in, hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Bu iddiaların ardından Çin Resmi Ajansı, Abdurehim Heyit'in hayatta olduğunu öne süren bir video yayınladı.

Çin resmi ajansından flaş iddia! Abdurrehim Heyit ölmedi mi?

Doğu Türkistan ve Türk dünyasının önemli ses sanatçılarından biri olan Abdurehim Heyit'in Çin'in işkence kamplarında zorla tutulduğu ve burada gördüğü işkenceler neticesinde hayatını kaybettiğine yönelik haberler üzerine Çin Resmi Ajansı Abdurehim Heyit'in hayatta olduğunu iddia ettiği bir video yayımladı.

SİSTEMATİK SOYKIRIM

Bilindiği üzere Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan'daki soydaşlarımız uzun yıllardır, zulüm altında yaşıyor. Sistematik bir soykırıma maruz kalan Türkler'in tüm sosyal hakları kısıtlı durumda ve haklarını arayanlara da Çin zindanlarında işkence yapıldığı tüm dünya kamuoyu tarafından bilinmekte.

ŞU AN SAĞLIĞIM İYİ

Videoda dünyaca ünlü sanatçının yorgunluğu gözlerden kaçmazken, Abdurehim Heyit, "Adım Abdurehim Heyit, Bugün 10 Şubat 2019 , Ulusal yasaları ihlal ettiğim iddiasıyla soruşturma sürecindeyim. Şu an sağlığım iyi. Hiç bir şekilde kötü muameleye maruz kalmadım' diyor ve video o esnada kesiliyor.

Haber Vakti

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 21:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5