banner29

Çin salgını böyle durdurdu! Türk mühendis anlattı...

Koronavirüsü kabusu dünya üzerinde etkisini sürdürürken Çin’den son günlerde vaka görülmedi. Ülkenin aldığı önlemlerin, virüsü nasıl durdurduğunu net bir şekilde ortaya çıkardı. Adını vermeden atılan adımları anlatan bir Türk mühendis, ilk olarak akıllı telefon uygulamaları sayesinde nerede olduklarını ve vücut ısılarını her gün rapor ettiklerini söyledi.

Gündem 23.03.2020, 19:12
Çin salgını böyle durdurdu! Türk mühendis anlattı...

Koronavirüsü Aralık ayında ortaya çıkmasından bu yana dünya genelinde 15 bini aşkın insanın ölümüne yol açtı. Hastalık ilk tespit edildiği Çin’de etkisini yitirirken, İtalya ve İspanya başta olmak üzere Avrupa’da tam gaz yayılıyor.

Ülkeler birbiri ardına önlemler alırken, bunların yeterli olup olmadığı da soru işaretleri yaratıyor. BBC Türkçe’nin haberinde Çin’in salgını nasıl kademe kademe etkisizleştirdiği gözler önüne seriliyor.

Söz konusu haberde adını vermeden atılan adımları anlatan bir Türk mühendis, ilk olarak akıllı telefon uygulamaları sayesinde nerede olduklarını ve vücut ısılarını her gün rapor ettiklerini söyledi.

Ülke genelinde bu bilgiler toplanırken, kısa süre içinde hangi uçakta ya da trende, kaç yolcuda virüs çıktığı kontrol edilebiliyordu.

Maskesiz çıkarmadılar

Vakaların ortaya çıkmasının ardından ilk olarak maskesiz sokağa çıkma yasağı devreye girdi.

Vatandaşlık numarasına göre devlet maske dağıtırken, yasağa uymayanlara caydırıcı cezalar uygulandı. GSM şirketleri sayesinde ülke veya şehir dışına çıkışlar tespit edildi.

Kapılar mühürlendi

Riskli bölgelerde mahalleleri ve siteleri brandalarla kapatıp tek bir girişe izin verdiler. Hastalık şüphesi olanların kapıları mühürlendi, gönüllüler o insanların evine ihtiyaçlarını taşıdı.

Sokaklarda ve iş yerlerinde her gün ateş ölçümlerinin yapıldığı ifade edilirken, ekonomik olarak da çok sayıda destek sağlandığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?