banner29

Çin’in büyük ‘ilaç’ oyunu ortaya çıktı! DSÖ özür diledi…

Corona virüsü salgınıyla mücadele eden ülkelerin büyük bir heyecanla takip ettiği ve virüse karşı yapılan aşı çalışmalarının dışında tek umut olarak görülen eski Ebola ilacı Remdesivir ile ilgili çıkan "Hiçbir etkisi yok" haberlerinin, Çin'in bir propagandası olduğu ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü, olayın ortaya çıkmasının ardından özür dileyerek "Remdesivir etkisiz" yazısını geri çekerken, Çin'in bu adımının ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin eleştirileri üzerine böyle bir dezenformasyına başvurduğu belirtiliyor.

Gündem 24.04.2020, 23:10 25.04.2020, 01:34
Çin’in büyük ‘ilaç’ oyunu ortaya çıktı! DSÖ özür diledi…

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’den gelen yetersiz ve az kişiyle yapıldığı belirtilen deneyleri ‘yanlışlıkla’ sayfasına koyduğunu resmen kabul etti. Çin tarafından ise bu deneylerin kasıtlı olarak yapıldığı ve corona virüsü salgınına yönelik üzerinde çalışılan Remdesivir ilacının ön plana çıkmaması için böyle bir propagandaya başvurulduğu açıklandı.

“DÜNYAYA YALAN SÖYLEDİLER”

Kaliforniyalı İlaç Üretisi Gilead, akşama doğru Çin'in bu yöndeki açıklamasının toptan yanlış olduğunu, dünyaya yalan söylendiğini açıkladı ve „Yaptıkları araştırmalar, Remdesivir'in etkisizliği değil, az katılım nedeniyle iptal oldu. Ayrıca bu bir sonuç doğuran araştırma değildi“ duyurusunu yaptı.

RESMİ AÇIKLAMA: GERİ ÇEKTİK

Dünya Sağlık Örgütü basın sözcüsü Tarik Jasarevic, “Çin'in açıklamasının yanlış olduğunu ve hiç bir araştırmaya dayanmadığını fark eder etmez, Remdesivir'le ilgili açıklamamızı geri çektik“ diye duyurdu. Bu açıklama, Amerikan TIME dergisi ve TIP bilim dergisi STAT'ta da yer aldı.

Ayrıca Çin'in ABD'li ilaç firmasına karşı patent savaşına girdiği ve bu nedenle böyle bir taktiğe başvurduğu belirtiliyor. Daha önce Trump tarafından „Çin'in etkisinde“ diye suçlanan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin'in sözde araştırmasına göre internet sitesine koyduğu „Remdesivir etkisiz“ haberini geri çektiğini duyururken, bu olayın daha da büyüyebileceği, WHO'da istifalar olabileceği yorumları yapılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?