banner30

banner29

Cuma namazı yasak Anıtkabir serbest!

Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı, TBMM'nin açılışının 100. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı. Törendeki kalabalık görüntüler büyük tepki topladı.

Gündem 23.04.2020, 14:14 23.04.2020, 18:08
Cuma namazı yasak Anıtkabir serbest!

Törende, Şentop'un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bazı bakanlar ve milletvekilleri de yer aldı.

Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine gelen heyet, TBMM Başkanı Şentop'un mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Törenden gelen görüntüler tepkilere neden oldu. Cuma namazını yasaklayan yetkililer sosyal mesafeyi hiçe sayarak Anıtkabirde toplanınca vatandaşlar "Koronavirüs nedeniyle bu tören daha az kişiyle veya hiç yapılmamalıydı" şeklinde yorumlar yaparak tepkilerini gösterdi.

Misakımilli Kulesi'nde Anıtkabir özel defterini imzalayan Şentop, deftere şunları yazdı:

"Gazi Meclis'imizin ilk Reisi, Milli Mücadele'nin Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi, büyük Gazi, milletin zillete ve yok oluşa, vatanın ilhak ve istilaya mahkum edilmek istendiği tarihi bir dönemde, 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' kararıyla 'Ya istiklal, ya ölüm' şiarıyla yola çıkan ve mukaddes Milli Mücadele'mizi yöneten Gazi Meclis'imizin 100'üncü açılış yıl dönümünü anmak, milletimizin bir bütün olarak bir heyecan vesilesi saydığı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak amacıyla huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz.

Bugün bütün Türkiye ve gönlü ay yıldız ile çarpan dünyanın her yerindeki kardeşlerimiz, dostlarımız bu bayramı ve yıl dönümünü coşkuyla kutlamaktadır.

Fedakarlıkla yürütülen mücadeleler neticesinde bugün Türkiye, dünyanın saygın ülkelerinden birisidir ve milletimiz her alanda insanlığın aziz ve mümtaz bir mensubudur.

Bütün şehitlerimizle beraber emin olunuz ki Türkiye ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Mücadele'nin manasına bağlı, Kuvayımilliye ruhunu müdrik ve 'Ya istiklal, ya ölüm' şiarıyla mücehhez vatan evlatlarının ve memleket sevdalılarının emin ellerindedir. Ruhunuz şad olsun."

'BU BİR TEDBİR İHLALİDİR'

Eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz görüntülerin sosyal medyada infial uyandırmasının üzerine bir paylaşım yaparak sorumluları eleştirdi.

Yılmaz paylaşımında, "Beytullahımıza ve şubeleri Camilere ve Mescidi Nebeviyyemize tedbir sebebiyle hiç gidilmezken bu tedbir ihlali nedir! “Yaratıcımız,Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allah hepimizi ıslah etsin!” Kısa zamanda bu koronaist şirk virüslerden nefislerimizi nesillerimizi ve Ülkemizi korusun!" dedi.

Facebook hesabından da bir açıklama yapan Yılmaz paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Eğüzübillahimineşşaytanirraciim
Bismillahirrahmanirrahıım

Beytullahımıza ve şubeleri Camilere ve Mescidi Nebeviyyemize tedbir sebebiyle hiç gidilmezken Mescidlerimizin tamamı kapalıyken!
bu tedbir ihlali nedir!
“Yaratıcımız,Yaşatıcımız ve Yöneticimiz Allah hepimizi ıslah etsin!” Kısa zamanda bu koronaist şirk virüslerden nefislerimizi, nesillerimizi ve Ülkemizi kurtararak korusun!
Bu Cahiliyye şirk dönemi totem adetlerini terketmeyi ve İslam Dinimizin emrettiği  Tevhidi İmana yeniden dönmeyi nasib etsin!"

'HALKA YAZILAN CEZA VEKİLLERE DE YAZILMALI'

Söz konusu görüntülere bir tepki de Gerçek Hayat Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer'den geldi Özer sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cuma namazı yasak Anıt kabir serbest Halka sosyal mesafe çağrısı TBMM için geçerli değil mi Bu etkinlik olmasa ülke mi yıkılırdı? @MustafaSentop @DIBAliErbas @RTErdogan @EmniyetGM halka yazdığın cezayı @MustafaSentop hoca ve beraberindekilere de yazmalısınız yoksa adil olmaz" dedi.

Yorumlar (2)
1400 1 yıl önce
1400 sene önceki hükümlerle amel edilmez diyen bir yönetimden ne beklersiniz habervakti...
tugo 1 yıl önce
...Amin Hocam, bir an evvel,...in şeAllah
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?