banner30

banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kobani açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayn el Arab (Kobani) için ABD ve Rusya'nın farklı görüşlerde olduğunu söyledi.

Gündem 24.10.2019, 23:16 24.10.2019, 23:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kobani açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT 1'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayn-el Arab (Kobani) için ABD ve Rusya'nın farklı görüşlerde olduğunu dile getiren Erdoğan, "Ayn-El Arab için Amerikalılar 'Oraya girme', Ruslar da 'Gir.' diyor. Bizim böyle de bir durumumuz var, gelişmelere göre kararımızı vereceğiz." dedi.

Erdoğan, "Buraları 1 hafta süre ile Rusya ile yaptığımız anlaşma gereği Kamışlı hariç Rusya rejim güçleriyle terör örgütünden temizleyecek. ABD'liler temizlediklerine dair yazılı olarak bize sözünü verdiler. Tel Rıfat'taki teröristlerin de Ruslar ve rejim güçleri tarafından boşaltılmasını 10 maddelik metinde sözünü aldık. Biz şu anda 1 haftalık süreci bekliyoruz. 150 saatten sonraki süreç müşterek devriye güçlerimizin bu bölgede gezeceği dönemdir. Ondan sonra her iki tarafta da batıda da doğuda da devriye yapacağız. Ayn El Arab'da (Kobani) ABD'liler diyor buraya girmeyin, Ruslar da diyor ki girin. Biz gelişmelere göre kararımızı vereceğiz." ifadelerini kullandı.

"10 KİLOMETRE DERİNLİĞİNDE BARIŞ KORİDORUNU AÇMIŞ OLDUK"

Türkiye'nin Ayn el Arab'a ve Münbiç'de gözetim ve kontrol durumlarının olacağını söyleyen Erdoğan, "Ama en önemlisi de Tel Abyad'dan Cerablus'a doğru oradaki bütün bizim sınırla Suriye tarafında 10 kilometre derinliğinde yine bir barış koridorunu biz şu anda açmış olduk." ifadesini kullandı.

"KOBANİ'DEN 350 BİN KİŞİYİ MİSAFİR EDİYORUZ"

Erdoğan, "Bir de Aynel Arab'dan bunun Kürtçe adıyla Kobani'den de 350 bin kişi sayın Obama zamanından beri Türkiye'dedir. Onların bakımını herşeyini biz temin ediyoruz. Kürtler aşağı, yukarı diyorlar ya. Biz Kürtlere düşman değiliz. Bizim derdimiz teröristlerle." dedi.

RUSLARLA 6 SAAT BOYUNCA NE KONUŞULDU?

"Ruslar'ın Aynel Arab'a girmesini talep etmesi var. 6 saat boyunca Ruslarla ne konuştunuz merak ediliyordu. Bir odanın içinde 6 saat ne konuşulur?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan şu yanıtı verdi:

Bir odanın içinde olur mu? Açayım size. Ekipler gidip geliyor. Dışişleri Bakanları, Savunma Bakanları çalışıyor. Sayın Putin'le ben ikili görüşmemi, hatta gülerek gazetelerde yayınlanan poz var ya, işte o. O sayın Putin'in özel görüşmelerini yaptığı teras. Orada çok samimi bir havada görüşmemizi devam ettirdik. Arkadaşlar savunma, dışişleri, istihbarat görüşmelerini yürüttüler. Biz tekrar indik. Heyetlerarası hazırlanan metni gözden geçirilerek nihai kararı verdik. Kolay olmuyor bunlar. Anlaşamıyorlar, işi noktalayacak olan yine biz oluyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?