banner5

banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan Londra'ya gidiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günü İngiltere'nin Başkenti Londra'da yapılacak olan NATO Zirvesi'ne katılacak. Londra'da Türkiye, İngiltere, Fransa ve Almanya liderlerinin katılacağı dörtlü bir zirve de yapılacak.

Gündem 02.12.2019, 08:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan Londra'ya gidiyor!

NATO Zirvesi İngiltere'nin başkenti Londra'da toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye katılmak üzere 3 - 4 Aralık'ta Londra'da olacak.

Erdoğan'ın temaslarının en önemli gündem maddelerinden biri Suriye. Cumhurbaşkanı, PKK'nın Suriye kolu YPG'ye verilen desteğin kesilmesini isteyecek.

NATO Zirvesi'nde Türkiye, Baltık ülkeleri ve Polonya'ya ilişkin güvenlik planları da ele alınacak. Türkiye'nin kendisine yönelik tehditlere ilişkin savunma planı yayınlanmadan başka bir ülkenin savunma planına onay vermesi beklenmiyor.

Londra'da, Türkiye, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında dörtlü bir zirve de yapılacak. Kritik zirve öncesi "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" diyen Fransa Lideri Macron, "Türkiye NATO ülkelerinden destek beklemesin" çıkışı yapmıştı. Erdoğan'ın cevabı ise sertti.

Zirvede Türkiye ile ABD arasında S-400 anlaşmazlığının çözümü için de üst düzey temasların olması bekleniyor.

Gündemdeki bir başka konu, Suriyeli sığınmacılar olacak. Erdoğan, Türkiye'nin Suriyelilerin geri dönüşü için hazırlanan Güvenli Bölge İmar Planı'na da destek isteyecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?