banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini bildirmekle suçlanan 3 Yaver tahliye edildi!

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini bildirmekle suçlanan 3 sanık, verilen mahkeme kararlarıyla tahliye edildi.

Gündem 07.07.2020, 13:44 07.07.2020, 13:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini bildirmekle suçlanan 3 Yaver tahliye edildi!

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini bildirmekle suçlan 3 sanık, verilen mahkeme kararlarıyla tahliye edildi. Şafak Deliacı (Deniz) için geçen martta, Mete Semercioğlu (Kara) ve Erkan Kıvrak (Hava) için ise son duruşmada tahliye kararı çıktı. Yaverler tutuksuz yargılanacak

FETÖ tarafından düzenlenen 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otelin yerini suikast timine bildiren ve haklarında 20 yıl hapis cezası istenen Cumhurbaşkanlığı eski kara, hava ve deniz yaverleri tahliye edildi.

Savcılık mütalaasında ‘Anayasayı ihlal suçuna yardım etme' suçu işledikleri belirtilen yarbay rütbesindeki sanıklar, yargılama sürecinde darbe öncesi yaptıkları toplantıları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı oteli bildirdiklerini itiraf etti.

Sözcü’nün haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı iddianamesinde, Kara Yaveri Mete Semercioğlu, Hava Yaveri Erkan Kıvrak ve Deniz Yaveri Şafak Deliacı'nın “darbeye teşebbüse yardım” suçundan 20 yıla kadar hapse mahkum edilmesi istendi. Bu isimlerin yaptıkları plan doğrultusunda kalkışma sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerini öğrendikleri ve suikast timine bildirdikleri mütalaada yer almıştı.

Mahkeme geçen hafta verdiği ara kararla, Semercioğlu ve Kıvrak'ın tahliyesine karar verdi. Deniz Yaveri Deliacı da geçen Mart ayında tahliye edilmişti. Erdoğan'ın Başyaveri Ali Yazıcı ise Genelkurmay Çatı Davası'nda yargılanmış ve ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?