Cumhurbaşkanlığı'ndan İtalya'ya kınama!

Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalyan Parlamentosu'na kınama!

Cumhurbaşkanlığı'ndan İtalya'ya kınama!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İtalya’da hükümetin 1915 olaylarını “sözde Ermeni soykırımı” olarak tanıması talebiyle parlamentoya bir önerge sunulmasını kınadı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda sözkonusu önergeyle ilgili olarak "İtalyan Parlamentosu'nun sözde soykırım kararı tarihi gerçekleri yok sayan ve yeni husumet tohumları eken bir karardır" ifadelerini kullandı. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, İtalya Parlamentosunun 1915 olaylarıyla ilgili "sözde Ermeni soykırımı" iddialarını içeren bir önergeyi kabul etmesini kınadı

Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"GERÇEĞİN HİKAYELERE ÜSTÜN GELMESİNİ SAĞLAMALIYIZ"

Altun mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İtalya Parlamentosu’nun tarihimizi çarpıtma ve politize etme çabasını en sert biçimde kınıyoruz.  Bu kısır, düşmanca ve müessif bir yaklaşımdır.  Birbirimizin anılarına saldırmak yerine hep birlikte gerçeğin hikayelere üstün gelmesini sağlamalıyız”.


KALIN: TARİHİ GERÇEKLERİ YOK SAYAN BİR KARAR

Cumhurbsaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da sosyal medya Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İtalyan Parlamentosu'nun aldığı karara sert tepki gösterdi.

Karar mesajında şu ifadeleri kullandı:

İtalyan Parlamentosu'nun sözde soykırım kararı tarihi gerçekleri yok sayan ve yeni husumet tohumları eken bir karardır.  Cumhurbaşkanımızın ortak tarih komisyonu çağrısını yok sayan ve siyasi popülizmi körükleyen bu yaklaşımları şiddetle reddediyoruz.


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN, İTALYA'YA TEPKİ

Türkiye, İtalya Parlamentosunun 1915 olaylarıyla ilgili "sözde Ermeni soykırımı" iddialarını içeren bir önergeyi kabul etmesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İtalya Temsilciler Meclisinin 10 Nisan 2019 tarihli önergesi Ermeni iddialarının iç siyasi çıkar hesapları için bir araç olarak kullanılmasının yeni bir örneğidir. Bu önergeyi şiddetle kınıyoruz." ifadesine yer verildi.

"Önergenin, Türkiye-İtalya ilişkilerini sabote etmeyi görev edinmiş Matteo Salvini’nin lideri olduğu Lega Partisi tarafından hazırlanması şaşırtıcı olmamıştır." ifadesi kullanılan açıklama, şöyle devam etti:

"Şaşırtıcı ve üzücü olan, anılan meclisin, Lega Partisi’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki konumunu güçlendirmek maksadıyla sahnelediği oyuna alet olmasıdır. Esasen bilinen Ermeni iddialarının sürekli olarak ya seçimler öncesinde ya da Türkiye karşıtlığı bağlamında gündeme getirilmesi, bu iddiaların siyasi niteliğini ve tarihi gerçeklerle bağdaşmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bu çabalar, hiç bir tarafa yarar sağlamadığı gibi geleceğe dönük iyi niyetli girişimlerin de önünü tıkamaktadır."

Bu kararın, Türkiye ile tarihi bağları ve çok yoğun ticari iş birliği bulunan stratejik ortak İtalya ile ilişkilere çeşitli yansımaları olacağına vurgu yapılan açıklamada, "Tarihi siyasallaştıran tüm girişimler gibi bu önergenin de Türkiye açısından hiçbir hükmü yoktur." vurgusu yapıldı.

İtalya'daki koalisyon hükümetinden "sözde Ermeni soykırımını resmi olarak tanıması ve bunu uluslararası alanda savunmasını" talep eden önerge, bu ülke parlamentosunda 43 çekimsere karşı 382 oyla kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 07:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5