Cumhurbaşkanlığı'ndan "Oyumuzu nasıl kullanmalıyız?" paylaşımı

10 milyonun üzerinde seçmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nı seçmek için yarın sandığa gidecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, oyun doğru şekilde kullanımına ilişkin bir video paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan "Oyumuzu nasıl kullanmalıyız?" paylaşımı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Twitter hesabından, yarın yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yenileme seçimine yönelik, "Oyumuzu nasıl kullanmalıyız?" başlıklı bir video paylaştı.

"Sevgili İstanbullular, seçim güvenliği ve millet iradesinin sandığa tam olarak yansıması için her türlü önlem alındı. Geriye, sandığa gidip dikkatli bir şekilde oyumuzu kullanmak kalıyor." mesajıyla paylaşılan videoda, hangi oyların geçerli, hangilerinin geçersiz sayılacağına ilişkin bilgilere yer verildi.

HANGİ OYLAR GEÇERLİ, HANGİ OYLAR GEÇERSİZ SAYILACAK?

Videoda, oy verme işlemi esnasında tercih edilen aday alanına basılan, aday alanı içerisine birden çok basılan ve alanları ayıran çizgili bölgeyi taşsa da diğer adayın alanına taşmayan mühürlerin geçerli sayılacağı bilgisi verildi.

Birden fazla adaya veya alanı diğer adayın alanına taşan mühürlü oyların geçersiz sayılacağı ifade edilen videoda, mühür dışında başka herhangi bir yazı yazılan oy pusulasının da kullanılan oyun geçersiz sayılmasına neden olacağı vurgulandı.

VİDEODA SEÇMENLERE BAZI UYARILARDA BULUNULDU

Videoda ayrıca, "Oyunuzu zarfa koymadan önce mürekkebin katlarken bulaşmaması için oy pusulasını dışa doğru katlayabilirsiniz. Oyunuzu kullanmaya giderken T.C. kimliğinizi ve seçmen bilgi kağıdınızı yanınıza almayı unutmayın." uyarısında bulunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5