banner29

Cumhurbaşkanlığından, Erdoğan’ın ‘Tekalifi Milliye’ sözlerine açıklık getirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erdoğan’ın Tekalifi Milliye sözlerine açıklık getirdi: “Millî yükümlülük çalışmamız yok, ek gelir toplamayacağız.”

Gündem 08.04.2020, 15:10
Cumhurbaşkanlığından, Erdoğan’ın ‘Tekalifi Milliye’ sözlerine açıklık getirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında Kurtuluş Savaşı döneminde 1921’de çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirleri’nden bahsetmesinin ardından başlayan tartışmalara ilişkin konuştu. Oktay, "Millî yükümlülük çalışmamız yok, ek gelir toplamayacağız" dedi

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Erdoğan’ın 1921’de çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirleri'ne ilişkin sözlerinin ardından çıkan tartışmaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.

Oktay'ın “Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil” dediğini aktaran Sarıkaya, yazısında şunları aktardı:

‘SÖZ KONUSU DEĞİL’

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurtuluş Savaşı döneminde 1921’de çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirleri; yani Milli Yükümlülüklere ilişkin 10 emirden söz edince farklı yorumlayanlar oldu...

Sanki 5 Ağustos 1921’de olduğu gibi vatandaştan ek vergi, gelir toplanacakmış, mallarının bir kısmına el konulacakmış gibi hava estirildi...

Şunu baştan belirteyim ki böyle bir çalışma hükümette kesinlikle yok...

Hatta düşüncesi dahi söz konusu değil.

Bu iddiama dayanak da devletin en üst makamı, sözüne her daim güven duyduğum Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay...

Yan gelir veya vergi yok

“Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil” diye söze girdi.

Koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında alınan kararların yasal şekle dönüştürülmesine yönelik bir çalışmaları olduğunu belirtti.

Bu çalışmaların da bir haftadır devam ettiğini vurgulayan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız çalışmanın yeni bir vergi sistemiyle ilgisi yok, böyle bir çalışmamız hiç olmadı. Bakanlar Kurulu’na sunulan çalışmamız ise bugüne kadar koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerde ortaya çıkan yasal boşlukların doldurulmasına yönelik. Örneğin, derneklerin genel kurulları iptal edilmiş, ileri tarihe ötelenmiş. Bunun bir yasal şarta bağlanması gerekiyor. Sözleşmeler konusu var, bazı işlemlerin uzaktan yapılabilmesine imkan tanıyan düzenlemeler var. Ödemelerin elektronik ortamda yapılması gibi, yine gecikme faizlerinin durumu var, beyanname verme gibi birçok konu var. Bunların hepsinin yasal boşluğu varsa onların doldurulması ve düzenlemesine ilişkin bir çalışma. Bunun ötesinde bir durum değil...”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın da altını çizdiği gibi hükümette devletin ek gelir toplamasına yönelik bir çaba söz konusu değil.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?