banner30

banner29

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk'ten Batmanlı kızlar hakkında çirkin ifadeler

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk’ün ''Porno çukurunda debeleniyoruz'' başlıklı yazısında Batmanlı kadınlar hakkında kullandığı ifadeler büyük tepki çekti.

Gündem 31.08.2020, 16:02
Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk'ten Batmanlı kızlar hakkında çirkin ifadeler

Batmanlı kızlara iftira atarak haddini aşan sözde yazar Özgentürk, uzman çavuş Musa Orhan tarafından cinsel saldırıya uğradığı iddiasıyla intihar eden İpek Er'in olayını bugünkü köşesine taşırken Batmanlı kızlar için küstah benzetmelerde bulunuldu.

Özgentürk, sözde bölgeyi çok iyi bilen bir öğretmen arkadaşının kendisine söylediği cümleleri alıntı yaparak şu ifadeleri kullandı:

Evet, Batman kadın intiharlarının en çok olduğu kenttir. O bölgeyi çok iyi bilen, bir öğretmen dostum şöyle anlatmıştı: 'Buralarda kız çocuklarına hiç değer verilmez, babalar kız çocuklarını çocuktan saymaz, onlar okutulmazlar, mal gibi satılırlar. Mirastan onlara hiçbir pay düşmez. Herhangi bir beceri edinmeleri, yaşamlarını kendi ayakları üstünde sürdürmeleri için hiçbir yardım almazlar. Bu durumdaki genç kızların iki seçeneği vardır: Ya dağa çıkmak ya da kentlerinde görev yapan asker, bürokrat biriyle evlenerek kurtulmak. Bu nedenle pek çok genç kız umutsuzca kendini kandırır, evlilik hayalleri kurar ve ansızın bürokrat, asker bir başka bölgeye tayin olur gider. Çoğu bekâretini kaybetmiş genç kızlar için intihar, bir kurtuluş olur.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında 432 ölümlü en fazla intihar vakası yaşandı. En fazla intihar olayı ise İstanbul ardından Ankara, İzmir, Bursa ve Konya olduğu belirtildi. Verilere göre, Özgentürk'ün en çok intihar olayının Batman'da yaşandığı iddiasının da asılsız olduğu görülüyor.

Işıl Özgentürk, 13 Ocak 2020 tarihinde 'Yeni kuşak türbanlılar' başlıklı bir yazı yazmış ve yazıda başörtüsü takan kadınlara hakaret etmişti.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?