banner29

DEAŞ teröristi araca sığmadı kamyonete yüklediler!

Irak'ın Musul şehrinde yakalanan DEAŞ'lı üst düzey terörist Müftü Abdulbari, polis aracına sığmayınca kamyonetle götürüldü.

Gündem 17.01.2020, 15:30
DEAŞ teröristi araca sığmadı kamyonete yüklediler!

Terör örgütü DEAŞ'in önemli isimleri arasındaki Şifa el Nima, bilinen adıyla Abdulbari, saklandığı yere yapılan baskınla yakalandı.

Özel timlerin Irak'ın Musul kentindeki baskınında ele geçirilen Müftü Abdulbari, polis aracına sığmayınca bir kamyonet getirildi.

Yaklaşık 150 kilogram ağırlığında olan DEAŞ'ın kentteki iki numarası, kamyonete yüklenerek polis merkezine götürüldü.

Terör örgütü DEAŞ, bir dönem Irak ve Suriye'nin yarıdan fazlasını kontrol ediyordu. Örgütün başındaki Ebubekir el Bağdadi, Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet ilan etmişti.

Ekim 2016'da ABD'nin başını çektiği koalisyon ve sayıları 100 bini bulan yerel güçler, Musul'u terör örgütünden kurtarmak için operasyon başlattı.

Dokuz ayın sonunda kent teröristlerden temizlenirken, geriye enkaza dönmüş mahalleler ve yıkım kaldı.

Abdulbari adıyla tanınan Şifa el Nima, yakalanamayan isimler arasındaydı. Terör lideri, örgütün işlediği katliamlar, infazlar, adam kaçırmalar, tecavüzler ve köle satışlarının arkasındaki isimlerden biri.

ABD özel kuvvetler askerleri, Suriye ve Irak'tan tamamıyla silinen DEAŞ'ın başındaki Ebubekir el Bağdadi'yi geçtiğimiz aylarda Suriye'nin kuzeybatısında öldürmüştü.

Musul'daki koalisyon üssünden havalanan helikopterlerden inen askerler, Bağdadi'nin saklandığı eve girmiş ve kaçmaya çalışan terör elebaşı tünelde kendini havaya uçurmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?