banner30

banner29

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den kritik açıklama! İşte fay hattı üzerindeki hareketliliğin sebebi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Hatay'da gün içerisinde meydana gelen 4.7, 4.4 ve 4.0 büyüklüğündeki depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gündem 15.04.2020, 21:51 15.04.2020, 21:52
Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’den kritik açıklama! İşte fay hattı üzerindeki hareketliliğin sebebi

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Hatay'ın Yayladığı ilçesinde meydana gelen 4.7, 4.4 ve 4.0 büyüklüğündeki depremlerle ilgili Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Depremlerin muhtemelen Doğu Anadolu Fay hattı üzerinden gerçekleştiğini belirten Görür, "Bu hareketlilik olasılıkla Afrika ve Arap Levhalarının hareketliliği ile ilgili" dedi.

Depremlerin 'muhtemelen' Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinden gerçekleştiğini belirten Görür, şu ifadeleri kullandı:

"Sürekli Hatay, İskenderun Körfezi ile ilgili bilgi isteyen arkadaşlarım var. Hatırlarsanız bu konu ile ilgili 3 Nisan tarihinde tweet atmıştım. Durum aşağı yukarı aynı. Depremler hep aynı mıntıkada oluyor. O tarihte size gönderdiğim Türkiye levha ve fay haritasına bakarsanız orada 2 fay var. Amanoslar tarafında Ölüdeniz fayı, diğeri de deniz içinde DAF. Depremler muhtemelen DAF üzerinde. Bu hareketlilik olasılıkla Afrika ve Arap Levhalarının hareketliliği ile ilgili. Bunun dışında bir şey demek mümkün değil."

"Depremler Hatay'da değil Akdeniz içindeki DAF üzerinde oluyor"

Depremlerin Hatay'da değil Akdeniz içindeki DAF üzerinde olduğunu belirten Görür, "Bu nedenle depremleri siz de hissediyorsunuz. Arkadaşlar, bu depremler öncü müdür? Daha büyük deprem olur mu? Hatay'da deprem bekliyor musunuz? Bu ve benzeri soruların cevabını vermek, maalesef, mümkün değil. Farkındayım, huzursuzsunuz ama geçek bu. Ben size sadece bildiğim kadarıyla bilimsel öngörülerde bulunabilirim" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Naci Görür, 3 Nisan tarihinde şu paylaşımı yapmıştı:

"Arkadaşlar, Akdeniz'de olan 4.8'lik deprem DAF üzerinde. Daha doğrusu Kıbrıs Yayı'na olan uzantısı üzerinde. DAF üzerindeki Elazığ depreminden sonra bu tür etkileşimler beklenir. Kandilli Rasathanesi verilerine göre, 3 Nisan 2020 tarihinde Akdeniz'de saat 21.15'te yerin 8.7 kilometre derinliğinde 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?