Dikkat! FaceApp size sevmediğiniz birini başkan bile seçtirebilir...

Son günlerde herkesin telefonuna indirdiği FaceApp uygulamasının ileride nasıl bir tehlikeye yol açacağı bir kez daha ortaya kondu. İndependent muhabiri Oğuzhan Çelik, iddiasını bir adım öteye taşıyarak FaceApp uygulamasının elde ettiği bilgilerle 'Ali Ağaoğlu'nu Cumhurbaşkanı seçtirebilir' ifadelerini kullandı.

Dikkat! FaceApp size sevmediğiniz birini başkan bile seçtirebilir...

FaceApp uygulamasını kullananlar arasında ünlü isimlerinin yanı sıra milyonlarca vatandaş var. Bu da milyonlarca insanımızın yüz kodları, uygulamayı çıkaran firmanın veri havuzunda olduğunu gösteriyor. İleride bu verilerin ne şekilde ve nasıl kullanılacağını kimse bilmiyor.

İşte tam olarak bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İndependente muhabiri Oğuzhan Çelik şu ifadeleri kullandı:

FaceApp uygulamasını  Petersburg Devlet Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri üzerine master derecesi bulunan Yaroslav Goncharov geliştirdi. 

Cambridge Analytica skandalından ders almadık son hız elimize aldık tuzluk koşuyoruz Rus hackerlerın peşinden.

Kaçımız #FaceApp uygulamasının kullanıcı gizlilik sözleşmesini okuduk? (Ben de okumadım)  

5 Yıl sonra (KGB) isterse Ali Ağaoğlu benzeri bir profili cumhurbaşkanı seçtirebilir mi? WhyNot!

#FaceApp gizlilik sözleşmesinden iki cümle paylaşayım sizinle:

FaceApp’i kullanarak, içeriğinizin ticari amaçlarla (reklam, promosyon…) kullanılabileceğini kabul edersiniz. Bu tür reklam ve promosyonların şekli ve kapsamı size özel bildirimde bulunmaksızın değişebilir. 

Hizmetlerden kaldırılan kullanıcı içeriği, FaceApp tarafından depolanmaya devam edebilir. Kullanıcı, hizmetlerin herhangi bir şekilde değiştirilmesi, askıya alınması, durdurulması veya içeriğinin kaybedilmesinden bizi sorumlu tutulamaz. 

Kaçımız biliyoruz? 

Bu yabancı dediğimiz şeye kendi özgür irademizle teslim olmuş durumdayız.

Ve bu yabancının bizim hakkımızda elde ettiği tüm bilgiler kendi isminiz ve soy isminizle bir çekmecede duruyor.

Bu yabancı gelip bir devletin çekmeceyi açmasına izin vermediğini söylüyor ama Amerika, Çin ve Rusya gibi devletler o çekmecelerin arka kısımlarına hortum bağladılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5