banner29

Dilipak: Eski hal muhal, ya yeni hal, ya izmihlal!

Haber Vakti yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü köşesinde Bediüzzaman Said Nursi'nin "Eski hal muhal, ya yeni hal, ya izmihlal!" sözüyle seslenerek "Düşünün isterseniz. Ezber bozmaya var mısınız!" diye sordu.

Gündem 28.08.2019, 21:05
Dilipak: Eski hal muhal, ya yeni hal, ya izmihlal!

“Ezber bozmak” başlıklı bir yazı kaleme alan Abdurrahman Dilipak, "Geçmişin kanlı hesaplaşmasından yola çıkacak olursak kimse kimsenin yüzüne bakamaz. Kerbela’dan başlarsak Şii-Sünni kavgası bitmez. Geçmişte olan oldu. Bu yanlışlardan ders alarak geleceğimizi birlikte yeniden inşa etmeliyiz. Her kesimden erdemli, dürüst, bilgili ve cesur insanlarla birlikte geleceğe yürüyebiliriz. Düşmanlık bizi başkalarının oyuncağı yapar. PKK’nın düştüğü çukura düşeriz. Birbirimize dünyayı cehennem etmek o kadar zor değil. Ama kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek için birbirimize muhtacız." diye yazdı. 

"YENİ BİR YOL BULABİLİRİZ"

Dünyadan örnekler sunan Dilipak; "Rüzgara karşı yelken açarak ya da akıntıya kürek çekerek istediğimiz hedefe varamayız. Gideceği limanı bilmeyen kaptana hiçbir rüzgâr fayda sağlamaz bu arada. Bizler kadim uygarlıkların mirasçıları olarak geleceğimiz birlikte inşa etmek için bir yol bulabiliriz. Bunun için merhametimizin gazabımızdan, sevgimizin nefretimizden büyük olması yeter. Biz diğer mazlum milletler için bu anlamda güzel bir örnek olabiliriz." şeklinde devam etti.

"EZBER BOZMAYA VAR MISINIZ"

"Düşünün isterseniz. Ezber bozmaya var mısınız!" ifadelerini kullanan Dilipak"Ezber bozmak için tarihin kavşak noktalarından birindeyiz. Karar sizin/bizim. 19.YY sonunda, savaş yıllarında, komünizm, kapitalizm ve faşizmin gölgesinde şekillenen kavram ve kurumlarla 21.yy’ı açıklamak mümkün değil. Vestefelya, batı dünyasının kendi içindeki savaşı bitirdi ama batıyı dünyanın başına bela etti. Tarihin en büyük sömürge imparatorluğunu kurdular. 4 büyük halktan 3’ünün helakı üzerine, 2 sıcak ve 1 soğuk dünya savaşı ile varlıklarını ve sömürü düzenlerini sürdürmek istiyorlar. Gelinen noktadaki gerçek şu: Eski hal muhal, ya yeni hal, ya izmihlal!" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?