banner29

Dilipak'tan çarpıcı 'Cuma Namazı' önerisi

Usta yazar Abdurrahman Dilipak, cuma namazıyla ilgili çarpıcı bir öneride bulundu.

Gündem 28.03.2020, 17:20 28.03.2020, 17:30
Dilipak'tan çarpıcı 'Cuma Namazı' önerisi

OrtaTV'ye açıklamalarda bulunan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’tan Cemaat’e “Özeleştiri ve tevbe, yeniden iman” çağrısı. “Bütün musibetler ellerimizle yaptıklarımızın ortaya koyduğu sonuçlardır. Biz kendimizi değiştirmedikçe Allah da bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek, yardım etmeyecek, cahilliğimizle bulaştığımız zulüm ve şirk sebebi ile, haksızlıklar karşısında sustuğumuz için Allah üstümüze pislik yağdıracak, işlerimizi sarp dağlara sardıracak” dedi.

“Herkes elini yıka” diyor. Evet ellerimizi yıkayalım mikrop ve necasetten temizlenelim, ama o pisliği üreten ahlaksızlığımız aklımızı ve kalbimizdeki hastalığı nasıl temizleyeceğiz. Hadesten de taharet gerekir” diyen Dilipak’a, Beştepe’deki Cumayı da sorduk.

BEŞTEPE’DE VİP CUMA!

Dilipak, bu konuda “İyi niyetli, yanlış bir uygulama. Beştepe’de ise Erdoğan da gelseydi. Diyanet Cami'nde, Kocatepede'de olabilir. Ama madem herkese evinde kıl diyoruz, o namaz daha farklı olabilirdi. Mesela cemaat İslam ülkeleri büyük elçileri, Kanaat önderleri, İlahiyatçılar, STK temsilcilerinden oluşabilirdi. Seyrek dururlar, içeride bir sisleme yapılır ve oradan tüm dünyadaki Müslümanlara bir mesaj verilmek için böyle bir namaz olabilirdi. Türkiye deki durum anlatılır. Evde kalalım denebilir, yardımlaşma, bağışlama, tevbe, İman, Vahye şahidlik, masiyetten arında, aile ve gençlik üzerine bir mesaj verilebilirdi. Sadece 2 rekat Cuma namazı kılınıp, herkes evinde öğle namazı eda edebilir, ama camiden bütün dünya Müslümanlarına simultane tercüme edilerek önemli bir mesaj verilebilirdi.” Olayı siyasi tartışma malzemesi yapmamak gerek. Bir takım yanlışlar oldu. Bunu tek başına Diyanet ya da başkanla ilişkilendirmek de doğru değil. Ama yine de Diyanetin dünya Müslümanlarına süreçle ilgili mesaj vermesi olabilir. Yağmur duasına çıkılır gibi, herkesin evinden katılacağı, sanal Tevbe ve dua yapılabilir. Hutbe formatında, ayet ve hadisler ışığında durumu ve istikameti anlatan hitabeler de hazırlanabilir” dedi.

SOSYAL MEDİA’DA DİNİ POLEMİK KONUSU YAPANLARDAN UZAK DURALIM

Dilipak’a “Yeniden iman etmek” ilgili yazılarındaki vurguyu sorduk. O da “Ey iman edenler, iman ediniz” anlamına gelen ayeti işaret etti ve insanları bu süreçte Kur’ana şahidliğe , yani hem lafız, hem mana olarak okuyup üzerinde tefekkür etmeye çağırmak gerektiğini söyledi. Kur’an-ı Kerimi Resulullahın anladığı ve yaşadığı gibi anlayıp yaşamamız gerektiğini, bu anlamda Usulu tefsir, usulü hadis, siyer, peygamberler tarihi ve usulü fıkıh okumamız gerektğini söyledi. “Kur’anı kerim ve manasını okuduktan sonra son sayfaya ‘okudum, anladım, kabul ettim’ diye yazıp, adımızı soyadımızı, o tarihi ve o mekanın adını yazıp imzalamayı teklif etti. Bu kitap o zaman Allahla kul arasında elestü bezmindeki ahdin ahidnamesi olarak imanımıza şahidlik edecektir dedi.

Son günlerde sosyal mediada dolaşan DİB eski başkanı Bardakoğlu'nun uyarıları ve “Korona virüsün hutbesi” gibi ironik mesajlara da dikkati çeken Dilipak konuyu övgü ya da sövgü, tek başına korku ya da umut meselesi yapmadan, siyasi polemik konusu yapmadan, dini meseleleri demağojik tartışma zeminine taşımadan, korku ile umud arasında bir yerde durarak, bir nefs muhasebesinin ardından Allah'a sığınarak sa’ye sarılmak sureti ile kurtulabileceğimizi söyledi. Dilipak daha sonra şöyle dedi: “Bizi gören duyan bilen, hüküm sahibi, kadere, rızga ve ecele hükmeden bir Allah var. Onun kolaylaştırdığından daha kolay, zorlaştırdığından daha zor bir iş yoktur. Kurtarıcı yok, peygamberler de kurtarıcı değil, onlar Kurtuluşa çağırır. Allaha dayanalım, sa’ye sarılalım, hikmete ram olalım. Akif’in dediği gibi yol bu, yöntem bu. Zalimlere fasıklara yardım etmeyelim, sonra ateş bize de dokunur. Haksızlıklar karşısında susmayalım. Allah’ın yardımının bize ulaşmasına mani olan kişi ve çevrelerden uzak duralım ve onları kendimizden uzaklaştıralım. Din ve devlet büyüklerini İlah ve Rab edinenlerden olmayalım. İstişare Şuradan ayrılmayalım. Affedenlerden olalım ki affedebilelim inşallah! Allah'ın dini yeri göğü, hayatı ve ölümü açıklıyor. Bizim yaşadığımız din karı ile koca arasındaki ihtilafı bile çözmüyor. Geleneksel İkonalara, seromoni ve ritüellerle özüne yabancılaştırılıan, Vahiy ve risaletten bağımsız hale getirilen , Dinimizi tevhid temelinde Kitap, siret ve sünnete göre tashih edelim.”

Yorumlar (4)
Ferhat Biçer 1 yıl önce
Şu sitenizde yayinlanan reklamlara bi bakın. Resmen striptizci gibi elbise reklami veriyor trentyol.. mustehcen resimlerle.. yakışmıyor sitenize
Mustafa 1 yıl önce
Güzel kardeşim bence sen oncelikli olarak gezindiginsiteleri kontrol et google gezindigin sitelerden onune tekrar onları sana hatırlatıcı reklamlar cıkartmaktadır .Konuyu bence bir araştır ondan sonra eleştir derim .
İsmail hacıfazlıoğlu 1 yıl önce
Başka ne söylenebilir ki anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az
togan 1 yıl önce
ne den tevhidi açıktan anlatmıyorsunuz. İnsanlar tevhidi ,Allah ı birleme yi bilmiyorlar ki???
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?