banner5

banner29

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Akar Moskova’da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’nın başkenti Moskova’ya geldi.

Gündem 13.01.2020, 08:30
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Akar Moskova’da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan Moskova'ya gitti. Bakanlar ve Fidan, Rus muhataplarıyla bir araya gelecek, iki ülke arasında varılan mutabakatlar sonucunda bölgesel gelişmeler masaya yatırılacak.

İki ülke liderinin çarşamba günü İstanbul'da bir araya gelmesinin ardından Libya'da ateşkes çağrısında bulunmaları ve sürecin olumlu başlaması, Türk heyetin Moskova görüşmelerinde ele alınacak.

Ateşkes çağrısının ardından Libya'da Hafter cephesinden gelen ilk açıklama ateşkese karşı oldukları yönündeydi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu açıklamaları hatırlatarak "Rus dostlarımızdan beklentimiz; iki devlet başkanının mutabık kaldığı gibi ve onların da söz verdiği gibi Hafter'i bu konuda ikna etmeleridir" demişti. Ardından hafter'in de ateşkesi kabul ettiği duyuruldu ve Libya'da silahlar sustu.

Bu kapsamda icracı düzeydeki Türk ve Rus yetkililerin, başlayan ateşkes sürecinin devamı konusunda sahada ve diplomatik olarak izlenecek yol haritasını ele alması bekleniyor.

Aynı şekilde İdlib'de de her iki ülke liderinin girişimiyle ateşkes süreci Cumartesi gününü Pazar'a bağlayan 12 Ocak gecesi saat 00.01'den itibaren başladı.

Ateşkesin ikinci gününe denk gelecek Çavuşoğlu, Akar ve Fidan'ın Moskova görüşmelerinde İdlib'deki sürecin korunması da ayrıntılarıyla masaya yatırılacak.

Bölgedeki Türk askerinin güvenliği, Suriye muhalefetinin siyasi sürece katılımı ve olası rejim saldırıları ile bu saldırılarla tetiklenen göç hareketleri en önemli başlıklar olacak.

Bakanlar ve MİT Başkanının görüşmelerinde, Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ve İran'ın misillemesinin ardından ABD ve İran arasındaki gerilimi de, bölgesel istikrarın önemi nedeniyle değerlendirmeleri bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?